Konkurs na koncepcję aranżacji plastycznej wystawy stałej KL Plaszow

Konkurs na koncepcję aranżacji plastycznej wystawy stałej KL Plaszow

Miejsce Pamięci KL Plaszow, zdj. plaszow.org

Muzeum Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie ogłosiło konkurs na koncepcję aranżacji plastycznej wystawy stałej. Zarządzający Miejscem Pamięci liczą na kreatywne pomysły, które uhonorują pamięć zamordowanych w latach 1942 – 1945 więźniów obozu.

Niemiecki nazistowski obóz Plaszow został utworzony przez Niemców w październiku 1942 roku na terenie krakowskich dzielnic Podgórze i Wola Duchacka. […] Plaszow powstał jako obóz pracy (Zwangsarbeitslager Plaszow des SS- und Polizeiführers im Distrikt Krakau – ZAL Plaszow) i był przeznaczony dla Żydów ze zlikwidowanego w marcu 1943 roku krakowskiego getta. W latach 1943–1944 osadzono w nim także Żydów ocalałych z likwidowanych przez Niemców gett w Bochni, Tarnowie, Wieliczce, Rzeszowie, Przemyślu oraz z obozu pracy w Szebniach. […]  W styczniu 1944 roku obóz pracy został przekształcony w obóz koncentracyjny (Konzentrationslager Plaszow bei Krakau – KL Plaszow)” – podaje strona plaszow.org, poświęcona historii obozu. Liczbę więźniów KL Płaszów przez cały okres funkcjonowania obozu szacuje się na ok. 30 tysięcy, zaś liczbę zamordowanych – na 6 tys.

„Wystawa stała Muzeum KL Plaszow zostanie zrealizowana w dwóch lokalizacjach: nowo projektowanym budynku Memoriału oraz zabytkowym obiekcie, tzw. Szarym Domu. Przedmiotem konkursu jest opracowanie merytorycznie uzasadnionej, estetycznej, atrakcyjnej i funkcjonalnej koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w Muzeum KL Plaszow, łączącej obie odsłony ekspozycji oraz złożenie jej w formie pracy konkursowej. Wybrana praca konkursowa, w części lub w całości, może stać się podstawą do opracowania dokumentacji projektowej, umożliwiającej realizację wystawy stałej w Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow w Krakowie” – możemy przeczytać na stronie konkursu.

Autor najlepszego projektu otrzyma 20 tys. złotych oraz będzie miał możliwość zorganizowania zaprojektowanej wystawy. Więcej informacji znajdziecie na stronie konkursu.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.