Konkurs na projekt Portland Museum of Art. Znamy listę finalistów

Konkurs na projekt Portland Museum of Art. Znamy listę finalistów

Portland Museum of Art, zdj. PMA

Renomowane firmy architektoniczne MVRDV, Adjaye Associates, LEVER Architecture i Toshiko Mori znalazły się na liście finalistów konkursu na projekt rozbudowy nowego kampusu Portland Museum of Art w sercu Downtown Portland w stanie Maine.

Konkurs na projekt rewitalizacji i rozbudowy kompleksu odbywa się pod hasłem Sztuka dla wszystkich”. Portland Museum of Art odsłania tym samym swoją nową misję, którą jest dążenie do zrównoważonego rozwoju, różnorodności, równości, dostępności i inkluzywności. Zarząd muzeum deklaruje, że za pomocą sztuki i wydarzeń kulturalnych będzie walczyć o sprawiedliwość i równość w społeczeństwie.

W konkursie wzięły udział 104 studia projektowe z 20 krajów, w tym z Australii, Belgii, Chin, Danii, Finlandii, Japonii, Meksyku, Hiszpanii, Korei Południowej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Wielkiej Brytanii. Każde z nich usiłowało oddać misję Portland Museum of Art za pomocą języka architektury. Jury podjęło decyzję co do listy finalistów – cztery dostępne miejsca zostały zajęte przez doskonale znane i odnoszące sukcesy studia architektoniczne.

„Dla nas, członków Komisji Selekcyjnej, niezwykle ważne było to, aby w zgłoszeniach uwzględniono nasz wyjątkowy, regionalny charakter. Portland i Maine to cele podróży dla zwiedzających, które z dumą witają gości z całego świata. Jest to spowodowane doskonale rozpoznawalnym, wciąż ewoluującym i renomowanym krajobrazem kulturowym, który zostanie utrzymany dzięki temu nowemu budynkowi” – mówi Kyo Bannai, członek zarządu PMA.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.