Konkurs na projekt terenu dworca kolejowego w Bielsku-Białej

Konkurs na projekt terenu dworca kolejowego w Bielsku-Białej

Dworzec Kolejowy w Bielsku-Białej, zdj. wyborcza.pl

Dworce kolejowe i autobusowe mają w Polsce wyjątkowo złą reputację. Na szczęście w ostatnich latach można zaobserwować, że władze miast – zarówno tych największych, jak i mniejszych – starają się zmienić te ponure i brudne obiekty w nowoczesne, estetyczne i funkcjonalne węzły komunikacyjne. Konkurs na projekt otoczenia dworca kolejowego w Bielsku – Białej pozwoli na wyłonienie najlepszej propozycji i przekształci teren w przyjazne mieszkańcom miejsce publiczne.

Biorący udział w tej rywalizacji stają przed trudnym zadaniem. Teren, którego rewitalizacje mają zaplanować, musi być wizualnie i koncepcyjnie spójny z budynkiem dworca. Ten zaś, wybudowany w XIX wieku i rewitalizowany przed dwudziestoma laty, jest wyjątkowo charakterystycznym punktem na architektonicznej mapie Podbeskidzia.

„Oczekujemy dużego zainteresowania biur z regionu, liczymy też na pracownie z całego kraju. Zależy nam na spójnej i atrakcyjnej koncepcji zagospodarowania terenu w otoczeniu dworca. Obszar przeznaczony jest pod nowoczesne centrum przesiadkowe, dlatego architekci będą musieli pogodzić w jednym miejscu różnorodne funkcje i formy użytkowania. W przyszłości ma to być nie tylko brama miasta, ale również miejsce, z którego na co dzień będą korzystać mieszkańcy Bielska i całego Podbeskidzia. Liczymy na podejście miastotwórcze, niepozbawione wrażliwości na elementy zgodne z duchem Bielska” – podkreśla Maciej Zuber, prezes bielskiego oddziału SARP.

Prace konkursowe można nadsyłać do końca marca 2021. Więcej informacji na stronie SARP.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.