Kopenhaga Światową Stolicą Architektury 2023

Kopenhaga Światową Stolicą Architektury 2023

Kopengaha, zdj. Sean Pavone/dreamstime

Dziś Rio, jutro Kopenhaga. Stolica Danii otrzymała tytuł Światowej Stolicy Architektury 2023, co oznacza, że już i za dwa lata będzie gospodarzem International Union of Architect’s World Congress.

Druga edycja kongresu UIA, wspierana przez UNESCO, ma na celu podkreślenie roli architektury i urbanistyki w kształtowaniu zrównoważonej przyszłości i stawianiu czoła globalnym wyzwaniom, takim jak migracje, zmiany klimatu, przeludnienie miast oraz klęski żywiołowe. Wyznaczana co trzy lata miasto Światowa Stolica Architektury staje się międzynarodowym forum debaty na tematy związane z przyszłością miast oraz zamieszkujących je społeczności.

„To szansa dla zwykłych ludzi i światowych liderów na dostrzeżenie wartości designu w życiu codziennym. Nasze partnerstwo z UNESCO wzmacnia miejsce architektury i urbanistyki w hierarchii wartości kulturowych, tak bardzo potrzebnych w dzisiejszym świecie. Architekci widzą świat zarówno takim, jakim jest — jak i takim, jaki mógłby być” – mówi Thomas Vonier, przewodniczący UIA.

Ubiegłoroczną Stolicą Architektury zostało Rio de Janerio. Wydarzenia związane z International Union of Architect’s World Congress zostały jednak przeniesione na platformy internetowe, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo uczestnikom i prelegentom. Ubiegłorocznej edycji wydarzenia przyświecało hasło „All the worlds. Just one world”, a uczestniczący w niej specjaliści debatowali nad różnorodnością, współistnieniem i współpracą społeczności we współczesnym świecie.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.