Kosmiczny talerz dla jedności. Citizens of Earth

Kosmiczny talerz dla jedności. Citizens of Earth

Citizens of Earth, zdj. Marc Thorpe Design

Co mają wspólnego kosmici, Meksyk, Stany Zjednoczone i sztuka współczesna? Marc Thorpe Design w swoim nowym projekcie łączy te wszystkie elementy w jedno i udowadnia, że najlepszym symbolem światowego pokoju jest… niezidentyfikowany obiekt latający.

Citizens of Earth to koncepcyjna propozycja firmy Marc Thorpe Design dla Marfa w Teksasie. Instalacja, położona 20 mil poza miastem na granicy Meksyku i Stanów Zjednoczonych, ma na celu skłonienie odbiorców do refleksji nad podziałami w społeczeństwie.

Przypominający statek kosmiczny obiekt został zainspirowany przemową Ronalda Reagana na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w 1987 roku. Prezydent USA zasugerował wówczas, że jedynym, co jest w stanie zjednoczyć podzielonych ludzi jest inwazja obcych. Błyszczący dysk projektu Marc Thrope Design, jak mówią odpowiedzialni za niego projektanci, „wydaje się unosić na pustyni, delikatnie odbijając miejsce zetknięcia terytoriów Stanów Zjednoczonych i Meksyku”.

Citizens of Earth, zdj. Marc Thorpe Design

Co ciekawe, widoczność dysku zależeć będzie od pory dnia i kąta padania światła. Projekt zostanie maksymalnie zintegrowany wizualnie z pustynnym krajobrazem, aby zatrzeć wyraźne różnice między światłem i ciemnością, istnieniem i pustką, niebem i ziemią, a także – jednym i drugim państwem. „Społeczno-polityczna racjonalizacja granic wyznaczonych na ziemi okazała się problematyczna w całej historii” – mówią projektanci.

„Jeśli nie jesteśmy sami we wszechświecie, musimy reprezentować siebie jako jedną zjednoczoną cywilizację […] Dysk stanowi symbol naszej ludzkości jako obywateli ziemi” – dodają.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.