Krematorium dla zwierząt. Projekt Petr Hájek Architekti

Krematorium dla zwierząt. Projekt Petr Hájek Architekti

Krematorium dla zwierząt, zdj. Petr Hájek Architekti

Czeskie studio Petr Hájek Architekti prezentuje oryginalny projekt krematorium dla zwierząt. Krematorium stanie nieopodal Pragi, na terenie opuszczonego betonowego bunkra z lat 80. ubiegłego wieku.

Największy bunkier, z kilku znajdujących się na dawnym obszarze wojskowym, został przekształcony w muzeum militarne. Jeden z mniejszych zaś posłużył architektom z Petr Hájek Architekti za bazę do stworzenia krematorium dla zwierząt. Jedna ze ścian bunkra została pokryta odbijającymi światło panelami. „Zakamuflowany bunkier zyskał nowe życie dzięki jednemu elementowi – ogromnej lustrzanej powłoce” – mówi architekt Petr Hájek. Sciana osiąga wysokość ponad sześciu metrów i długość 11 metrów. Jak mówią twórcy projektu, ma ona pełnić funkcję „mistycznego okna, w którym odbijają się wspomnienia” – artystyczne doświadczenie ma pomóc poradzić sobie z trudnymi emocjami towarzyszącymi pożegnaniu ukochanych czworonogów.

Krematorium dla zwierząt, zdj. Petr Hájek Architekti

 

„Człowiek może dostrzegać niezliczone rzeczywistości. Biorąc pod uwagę to, że światło podróżuje z ograniczoną prędkością, a więc odbicie w lustrze ukazuje przeszłość. Zbliżający się do krematorium dostrzegają stale zmieniający się świat. Nikt nie może żyć wiecznie, ani ludzie, ani ich czworonożni kompani” – tłumaczy swój koncept Hájek.

Krematorium dla zwierząt, zdj. Petr Hájek Architekti

 

W lustrzanej ścianie znajduje się niewielkie, zakamuflowane wejście. Drzwi prowadzą do małego biura i recepcji oraz małego pokoju, w którym właściciel może pożegnać się ze zmarłym pupilem.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.