Księżycowe domy od Bjarke Ingels Group

Księżycowe domy od Bjarke Ingels Group

Projekt Olympus, zdj. BIG/ICON

Znane na całym świecie biuro architektoniczne BIG wraz z firmą ICON, specjalizującą się w budowie obiektów za pomocą drukarek 3D, rozpoczęły prace nad projektem Olympus, mającym na celu stworzenie budynków na Księżycu. W projekt zaangażowała się również firma iSEArch+, której udało się uzyskać dofinansowanie z NASA oraz wsparcie rządowe w ramach programu Small Business Innovation Research.

Dzięki współpracy z ICON wyznaczamy nowe granice - zarówno pod względem materialnym, technologicznym, jak i środowiskowym” - powiedział Bjarke Ingels, założyciel BIG. Ingels podkreśla, że praca na zupełnie nieznanym terenie, w niesprzyjających człowiekowi warunkach Księżyca, będzie w całości pracą kreacyjną, „nadaniem formy temu, co nie zostało jeszcze stworzone”. Celem projektu BIG i ICON jest opracowanie optymalnej metody budowlanej na Księżycu, z wykorzystaniem technologii druku 3D oraz materiałów, które można pozyskać z jego powierzchni.

Projekt Olympus, zdj. BIG/ICON

 

Projekt Olympus ma na celu stworzenie solidnej konstrukcji, dostosowanej do środowiska Księżyca. Zespół zaznacza, że dzięki wykorzystaniu druku 3D i lokalnych materiałów będą w stanie znacząco zmniejszyć ilość odpadów. „Zbadaliśmy różne formy budynków, idealne do utrzymywania ciśnienia atmosferycznego i zoptymalizowane pod kątem ochrony przed promieniowaniem kosmicznym i słonecznym” – mówią architekci. „Siedlisko zostanie zaprojektowane z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa wymaganych dla pozaziemskich budynków, przy jednoczesnym wykorzystaniu przełomowej konstrukcji robotycznej, która wykorzystuje wyłącznie zasoby dostępne lokalnie i nie pozostawia po sobie żadnych odpadów” – dodają.

Projekt Olympus, zdj. BIG/ICON

źródło: dezeen.com

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.