Księgarnia Duoyun Bookstore od studia Wutopia Lab

Księgarnia Duoyun Bookstore od studia Wutopia Lab

Duoyun Bookstore, zdj. Wutopia Lab

Studio architektoniczne Wutopia Lab prezentuje nowy projekt, który już niebawem zostanie wzniesony nad brzegiem rzeki Yongning w Taizhou.  Dwa obecne na działce budynki, które od lat zajmowane są przez firmę Duoyun Bookstore zamienią się w duży nowoczesny obiekt z czytelnią i licznymi atrakcjami dla odwiedzających.

Zamiast wyburzać istniejące budynki lub oczyszczać czy remontować ich fasady, studio zdecydowało się po prostu obłożyć konstrukcje białymi aluminiowymi panelami. To rozwiązanie z jednej strony pomogło architektom i inwestorom obniżyć koszty budowy, a z drugiej – pozwoliło na uzyskanie wyjątkowego efektu wizualnego. Powstała fasada odsłania gdzieniegdzie ściany oryginalnych budynków.

 Duoyun Bookstore, zdj. Wutopia Lab

 

„Fasada tworzy chmurę ukrywającą księgarnię” – wyjaśnił założyciel Wutopia Lab i główny architekt studia, Yu Ting. „Biała aluminiowa ściana została użyta do stworzenia pogodnej i przyjemnej wizualnej subtrakcji. Chmura unosi się nad brzegiem rzeki, a czytelnicy mają wrażenie, że w tej chmurze się znajdują” – dodaje.

 Duoyun Bookstore, zdj. Wutopia Lab

 

Wewnątrz księgarnia Duoyun jest podzielona na stref oznaczonych żywymi kolorami, przełamującymi białą fasadę. Na pierwszym piętrze znajduje się różowo-fioletowa przestrzeń wystawiennicza oraz sala wykładowa z charakterystycznymi czerwonymi schodkami, a także sala konferencyjna o neutralnych barwach. Architekci przyłożyli się również do projektu terenów okalających księgarnie: znajdą się tam plac zabaw, taras z miejscem na ognisko, oraz kawiarnia na świeżym powietrzu.

 Duoyun Bookstore, zdj. Wutopia Lab

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.