LAND Community Centre. Budynek, który zaprzecza grawitacji

LAND Community Centre. Budynek, który zaprzecza grawitacji

LAND Community Centre, zdj. EID

Działająca w Szanghaju i Hongkongu firma architektoniczna EID Architecture ukończyła centrum kulturalno-społeczne LAND Community Centre w Chinach. Projekt wyróżnia rzeźbiarski cokół, który tworzy efekt falowania, płynności i monumentalności.

LAND Community Centre znajduje się w niedawno powstałej dzielnicy Fengdong w pobliżu miasta Xi'an w Chinach. Budynek posłuży jako centrum życia społecznego z kawiarnią, galerią, wielofunkcyjną salą do celów edukacyjnych i rekreacyjnych, biblioteką i czytelnią oraz świetlicą dla dzieci. Na jego terenie znajdzie się także sala gimnastyczna oraz boiska do badmintona i koszykówki, sala fitness oraz basen.

LAND Community Centre, zdj. EID

Zespół EID Architecture opisuje swój projekt jako „pływająca bramę do nowego osiedla mieszkaniowego” w sąsiedztwie. Podkreślają, że niespotykana, oryginalna architektura może być swoistym zaproszeniem dla lokalnych mieszkańców do korzystania z usług Centrum. „LAND został zaprojektowany jako struktura miejska, której celem jest zapewnienie kameralnych przestrzeni publicznych” – mówią.

LAND Community Centre, zdj. EID

 

„Land Community Centre znajduje się na placu otwierającym dzielnicę mieszkalną, wzdłuż głównego bulwaru dzielnicy Fengdong. Poprzez uniesienie galerii, powierzchni wystawienniczej i centrum usług społecznych nad ziemią, to centrum społecznościowe zaoferuje więcej otwartej przestrzeni dla społeczności, dostarczając alternatywne miejsce na nieformalne spotkania i wspólne działania lokalnych mieszkańców” – dodają.

LAND Community Centre, zdj. EID

 

Podkreślają również, że konstrukcja, która zdaje się istnieć wbrew grawitacji, nie została stworzona jedynie dla podniesienia walorów estetycznych budynku. Zapewnia bowiem także ochronę przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi właściwymi dla tego regionu, takimi jak ostre światło słoneczne i deszcz.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.