La Biennale. Złoty Lew dla Rafaela Moneo

La Biennale. Złoty Lew dla Rafaela Moneo

Rafael Moneo, praktyk, krytyk i teoretyk architektury oraz uznany pedagog otrzymał Złotego Lwa za całokształt twórczości. Hiszpański architekt odbierze wyróżnienie pod koniec maja tego roku, podczas specjalnej gali zorganizowanej w ramach La Biennale di Venezia.

Urodzony w roku 1937 w Tudeli, Rafał Moneo to pierwszy hiszpański architekt w dziejach uhonorowany Nagrodą Pritzkera. Moneo, który prowadzi swoją praktykę od lat 60., słynie z zamiłowania do estetyki i filozofii modernistycznej. Do najbardziej znanych dzieł Hiszpana należą między innymi Pałac Villahermosa, Fundacja Pilar i Joan Miró w Palma de Mallorca, Diagonal Building w Barcelonie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Architektury w Sztokholmie, Centrum Kongresowe Kursaal w San Sebastián. W najnowszym stuleciu architekt zasłynął projektami wykonanymi dla światowej sławy uczelni, których najbardziej znanych przykładem jest budynek Princeton Neuroscience Institute.

Moneo spełnia się także jako pedagog. Zaczął nauczać w Escuela Técnica Superior w Madrycie oraz Barcelonie, by w 1985 roku objąć stanowisko przewodniczącego Wydziału Architektury na Harvard University Graduate School of Design. Piastował to prestiżowe stanowisko przez kolejne pięć lat. Na Harvardzie wykłada do dziś.

Kurator Biennale, Hashim Sarkis, przewidział wyjątkową wystawę, podsumowującą dorobek artystyczny Moneo. Zwiedzający będą mogli podziwiać wybór modeli i fotografii, przedstawiających najznamienitsze projekty architekta.  

Źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.