Land on Water. Życie na wodzie

Land on Water. Życie na wodzie

Land on Water, zdj. KVANT-1

Duńskie studio architektury MAST opracowało projekt Land on Water. Jest to system, który pozwala na budowę różnorodnych budynków na wodzie: pływających domów, kempingów, a nawet małych parków i domów kultury.

Projekt stanowi odpowiedź na wciąż podnoszący się poziom mórz i zwiększone ryzyko powodzi w miastach. Land on Water to elastyczne i zrównoważone rozwiązania, których punktem wyjścia były wcześniejsze rozwiązanie. Okazały się one zbyt trudne do wdrożenia, a także zakładały użycie materiałów szkodliwych dla środowiska, takie jak fundamenty z styropianu czy plastikowe pontony. Projekt powstaje przy wsparciu Huberta Rhomberga i studia venture FRAGILE.

Land on Water, zdj. KVANT-1

 

System oparty jest na pływających płaskich fundamentach, łatwych w transporcie i montażu w różnych konfiguracjach. System czerpie inspirację z konstrukcji gabionowych, technologii wykorzystującej siatki wypełnione gruzem do tworzenia fundamentów lub ścian. W tym przypadku płaskie klatki, wykonane ze wzmocnionego tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu, są wypełnione lokalnie pozyskiwanymi, przetworzonymi materiałami, które mogą utrzymać ciężar konstrukcji na wodzie. Wagę materiału można bez problemu dostosować do ciężaru budynku, który ma na nim stanąć.

Land on Water, zdj. KVANT-1

 

Land on Water to zrównoważone rozwiązanie dla środowiska nad, jak i pod wodą. Pływające fundamenty mogą bowiem zapewnić dobre siedlisko dla ryb i skorupiaków, a także stanowić punkt kotwiczenia dla mięczaków i wodorostów, przyczyniając się w ten sposób do wzbogacenia bioróżnorodności lokalnego ekosystemu. System pozwala również uniknąć stosowania materiałów toksycznych, takich jak farby przeciwporostowe, często używane do obróbki fundamentów stalowych i betonowych.

Źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.