Landroom. Między niebem a ziemią

Landroom. Między niebem a ziemią

Landroom, zdj. Gitai Architects

Architekci z pracowni Gitai wykorzystali ubitą ziemię i kamienie z pobliskiego krateru Mitzpe Ramon do budowy obserwatorium o nazwie Landroom, które stanie na izraelskiej pustyni Negev. Budynek o niewielkiej powierzchni 6 metrów kwadratowych będzie pełnił funkcję zarówno nocnego obserwatorium, jak i schronienia przed słońcem podczas gorących dni.

Budowa minimalistycznej konstrukcji została zlecona studiu Gitati przez gminę Mitzpe Ramon. Władze chciały powstania budynku, który wzbogaci lokalną kulturę intrygującą formą, a jednocześnie będzie pożyteczny i nawiązujący do tradycji regionu. Projekt został zainspirowany historią Esther, i jak mówią architekci, podkreśla rolę nieba i gwiazd w poszukiwaniu inspiracji. „Landroom to wezwanie do naszego starożytnego instynktu, aby spojrzeć w gwiazdy w poszukiwaniu wskazówek. Zainspirowany Esterą, królową gwiazd, projekt jest odą do ducha, do stworzenia i do wolności” – opisują swoją pracę architekci.

Landroom, zdj. Gitai Architects

Do budowy wykorzystano naturalne materiały – ziemię i kamienie. „Jest to proces tworzenia mikrotopografii” – mówią projektanci. „Technika konstrukcji z ubijanej ziemi polega na wykopywaniu lokalnej ziemi i wbijaniu jej w zaprojektowane formy w celu ukształtowania ścian”. Już sam proces powstawania budynku wskazuje na jego silne połączenie z ziemią, na której się znajduje, jej kulturą i tradycją. Kolejną zaletą tej techniki budowlanej jest trwałość. „Skompilowane warstwy ziemi zawierają naturalne minerały, a ich cząsteczki stają się silniejsze z czasem” – mówią twórcy Landroom. „Wiele odcinków Wielkiego Muru Chińskiego zostało zbudowanych w ten sposób”.

Landroom, zdj. Gitai Architects

 

 

źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.