Lesley Lokko na noworocznej liście zasłużonych króla Karola III

Lesley Lokko na noworocznej liście zasłużonych króla Karola III

zdj. Murdo McLeod/La Biennale Architettura 2021

W piątek król Karol III opublikował noworoczną listę wyróżnień, na której znajdują się twórcy i działacze z wyjątkowymi osiągnięciami w swoich dziedzinach. Ghańsko-szkocka architektka, naukowiec i powieściopisarka Lesley Lokko jest jedną z wyróżnionych. Twórczyni została doceniona za zasługi dla architektury i edukacji.

W grudniu 2021 roku Lesley Lokko została ogłoszona kuratorką 18. Międzynarodowej Wystawy Architektury - La Biennale di Venezia, która potrwa od 20 maja do 26 listopada 2023 roku. Nie jest to pierwsze międzynarodowe osiągnięcie architektki. Lokko jest założycielką Graduate School of Architecture w Johannesburgu i Africa Future Institute w Akrze.

Lesley Lokko zajmuje się pracą dydaktyczną na uczelniach na całym świecie, w tym w Johannesburgu, Londynie, Akrze i Edynburgu. W twrórczości i nauczaniu architektki istotne są kwestie takie jak tożsamość kulturowa i rasowa, kultura miast i różnorodność. „Teraz – bardziej niż kiedykolwiek – edukacja architektoniczna ma wielkie znaczenie, jestem głęboko poruszona tym wyróżnieniem” – mówi Lesley Lokko.

Noworoczna lista wyróżnień króla Karola III obejmuje ponad 1100 osób z całego kraju, w tym polityków, muzyków, sportowców i działaczy na rzecz ochrony środowiska. Inni laureaci w dziedzinie architektury to Inderpaul Singh Johar, współzałożyciel Dark Matters Laboratories, Pamela Beaumont Robertson, kuratorka The Hunterian Art Gallery oraz Kathleen Elizabeth Maclean, powiernik Funduszu Dziedzictwa Architektonicznego.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.