Light of The Sea. Niezwykła opera w Shenzhen

Light of The Sea. Niezwykła opera w Shenzhen

Light of The Sea, zdj. Jean Nouvel Ateliers

Jury konkursu na projekt opery w Shenzhen ogłosił werdykt. Zwyciężyła propozycja nazwana Light of the Sea autorstwa praktyki architektonicznej Ateliers Jean Nouvel. Opera odbiega od tradycyjnej formy budynków kulturalnych, otwierając się na morski krajobraz. Light of the Sea zostało okrzyknięte „arcydziełem, w którym muzyka spotyka się z morzem”. Zwycięska propozycja została wybrana z blisko 100 zgłoszeń z 14 krajów.

Zlokalizowany w obszarze Dongjiaotou w zatoce Shenzhen, na terenie o powierzchni 175 000 m2, budynek opery zajmie powierzchnię blisko 222 tysięcy metrów kwadratowych. Budynek ma być „nową platformą międzynarodowej wymiany kulturalnej, centrum sztuki i kultury w Shenzhen oraz puntem orientacyjnym dla tej części miasta. Czy Light of the Sea ma szansę stać się najważniejszym budynkiem swojej ery?

Light of The Sea, zdj. Jean Nouvel Ateliers

 

„Projekt przyjmuje pełną, unikalną perspektywę, dzięki czemu zyskuje oryginalną, orientalną formę. Dach w poetycki sposób <<odbija się echem>> od pobliskich gór i morza, dzięki czemu uwypuklają wyjątkowe walory okolicy” – mówią o swoim projekcie architekci z Ateliers Jean Nouvel. Według twórców, budynek opowiada „niezwykle oryginalną historię muzyki i morza z perspektywy miasta i gór”. W istocie, falisty dach budynku imituje naturalne formy fal i pagórków, dzięki czemu jest mocno zintegrowany z otoczeniem, pozostając jednocześnie obiektem na wskroś nowoczesnym.

Light of The Sea, zdj. Jean Nouvel Ateliers

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.