Lotnisko Changi. Wyjątkowy projekt od KPF i Heatherwick

Lotnisko Changi. Wyjątkowy projekt od KPF i Heatherwick

Lotnisko Changi, zdj. KPF/Heatherwick

KPF i Heatherwick Studio opublikowały projekt piątego terminalu lotniska Changi w Singapurze. W swoim projekcie zespół przedstawia koncept lotniska jako „miasta w mieście”. Terminal ma pomieścić aż 50 mln pasażerów rocznie.

Zamiast pojedynczej struktury zespół zaproponował wiele połączonych ze sobą przestrzeni społecznych, oferujących różne możliwości zarówno odwiedzającym, jak i mieszkańcom Singapuru. „Naszą intencją jest redefinicja tego, czym może być terminal lotniska. Większość lotnisk nie jest najlepszym miejscem do spędzania czasu, ale Changi zawsze było wyjątkowe. Zamiast tworzyć jeden ogromny monolit na obrzeżach miasta do wyłącznego użytku podróżnych, naszym planem jest stworzenie przestrzeni społecznej, którą mieszkańcy miasta chętnie odwiedzają. Chcemy oderwać się od typowych budynków lotniska, które bezlitośnie kopiuje się na całym świecie, i zamiast tego zaoferować ludzkie, domowe przestrzenie” – mówi Thomas Heatherwick.

Lotnisko Changi, zdj. KPF/Heatherwick

 

Lotnisko jest postrzegane przez twórców projektu jako integralna część dzielnicy Changi, konstytuująca naturalny krajobraz miasta. Terminal 5 będzie zlokalizowany na terenie osiedla Changi East o powierzchni 1080 hektarów, a jego projekt uwzględni kwestie elastyczności i wzrostu ruchu w mieście. Mniejsze terminale pomogą w komunikacji wewnątrz struktury, a także będą ułatwieniem w zachowaniu dystansu społecznego, niezbędnego w przypadku wystąpienia nasilenia się wciąż trwającej epidemii.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.