Luma Arles. Błyszcząca wieża

Luma Arles. Błyszcząca wieża

Luma Arles, zdj. AVH/ Vincent Hech

Atelier Vincent Hecht opublikowało serię najnowszych zdjęć dokumentujących stan budowy Wieży Luma Arles Franka Gehry'ego, która powstaje na południu Francji. Prace dobiegają końca.

Powstający budynek to wieża o wysokości 56 metrów, w której wnętrzu będą znajdować się pracownie artystów i filie instytucji artystycznych, np. centrum sztuki założone przez szwajcarską kolekcjonerkę Maję Hoffmann. Zainspirowany wapiennymi klifami wokół miasta, Gehry stworzył nieregularną kompozycję, która doskonale wpisuje się w tkankę miejską i jednocześnie wyróżnia się z niej. Niezwykła odbijająca światło fasada składa się z 11 000 paneli aluminiowych umieszczonych na stalowej konstrukcji. Cylindryczna podstawa budowli zainspirowana została antycznymi zabytkami rzymskimi.

Luma Arles, zdj. AVH/ Vincent Hech

Architekci współpracowali ze studiem architektury krajobrazu Bureau Bas Smets, które zaproponowało estetyczny park publiczny tuż przy Luma Arles. Miejsce to będzie inspiracją dla rezydujących w budynku artystów, a dla lokalnych mieszkańców – miejscem do spotkań i spacerów.

Luma Arles, zdj. AVH/ Vincent Hech

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.