Luneta House

Luneta House

Luneta House, zdj. Autograf Studio

Intrygująca bryła domu zaprojektowanego przez Autograf studio przypomina statyw, na którym ustawione jest narzędzie do obserwacji i kontemplacji rzeczywistości. Luneta House, którego nazwa bezpośrednio wskazuje na inspiracje i skojarzenia architektów zaoferuje swoim mieszkańcom spokojne, bezpieczne schronienie, a także przestrzeń sprzyjającą głębokiemu namysłowi.

Wysoka i wąska forma Luneta House nawiązuje do kształtu klasycznego domu o dwuspadowym dachu. Architekci starali się, by zachować maksymalną prostotę i czystość formy, dlatego też rozmieścili okna w niezwykle przemyślany, oryginalny sposób. Dom otwiera się na otoczenie jedynie z jednej strony, za pomocą dużych przeszkleń w strefie dziennej oraz wąskiego i długiego, biegnącego przez całą wysokość budynku okna.

Luneta House, zdj. Autograf Studio

Kluczowym elementem projektu jest jednak „luneta”, od której zaczerpnięto nazwę domu. Duży betonowy moduł, przypominający lunetę znajduje się na pierwszym piętrze budynku. Ta dodatkowa przestrzeń ma posłużyć mieszkańcom do oddawania się przemyśleniom i ćwiczeniu medytacji. Wyraźnie wydzielona z budynku strefa da mieszkańcom poczucie odrębności i zamknięcia w swoim własnym świecie.

Luneta House, zdj. Autograf Studio

Jedna ze ścian modułu została całkowicie przeszklona, na podobieństwo przyrządów optycznych. Ten zabieg nie tylko upodabnia budynek do lunety, ale ma także zastosowania praktyczne. Oprócz tego, że pozwala mieszkańcom spoglądać na otaczającą dom naturę podczas relaksu, wpuszcza do wnętrza dużo naturalnego światła, ograniczając tym samym konieczność dodatkowego oświetlania pokoju.

Luneta House, zdj. Autograf Studio

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.