MEETT – brama do Tuluzy

MEETT – brama do Tuluzy

MEETT, zdj. OMA

OMA zakończyła prace nad centrum wystawienniczo-kongresowym MEETT, które w ostatnich dniach zostało oficjalnie otwarte dla publiczności w Tuluzie we Francji. Kompleksowy projekt o powierzchni 155 000 metrów kwadratowych obejmuje sale wystawowe, centrum kongresowe, salę balową, parking na 3000 samochodów i węzeł komunikacyjny, który ułatwi transport do tej części miasta.

Program centrum wystawienniczo-kongresowego podzielony jest na trzy równoległe pasma. Po stronie północnej znajduje się podłużna hala wystawiennicza, której długość wynosi niemal 700 m. Na południu zaś umieszczono centrum kongresowe oraz strefę komunikacyjną, w której skład wchodzi parking oraz przystanki.

MEETT, zdj. OMA

 

O swoim projekcie biuro OMA myśli jako o fizyczną barierą pomiędzy miastem, a znajdującymi się w okolicy terenami wiejskimi. Położona na skraju Tuluzy inwestycja ma być elementem równoważącym rozwój zarówno miasta, jak i lokalnych wsi. Aby to uwidocznić, miejsca pomiędzy budynkami zagospodarowano tak, by stworzyły wyraźne połączenia między galerią a krajobrazem.

MEETT, zdj. OMA

 

„MEETT nie jest tylko projektem budynku, ale prawdziwą miejską maszyną. Zarówno monumentalna, jak i subtelna, będzie nową bramą do Tuluzy” – możemy przeczytać w opisie projektu. „Plan generalny jest inspirowany wydajnością otaczającej go infrastruktury, otwartością i horyzontalnością wiejskiego krajobrazu prowansalskiego oraz imponującymi rozmiarami sąsiednich hangarów; każdy z poszczególnych budynków jest zaprojektowany jako wyjątkowa, funkcjonalna i elastyczna maszyna” – mówi Chris van Duijn z OMA.

MEETT, zdj. OMA

 

źródło: worldarchitecture.org

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.