OMA zakończyła prace nad centrum wystawienniczo-kongresowym MEETT, które w ostatnich dniach zostało oficjalnie otwarte dla publiczności w Tuluzie we Francji. Kompleksowy projekt o powierzchni 155 000 metrów kwadratowych obejmuje sale wystawowe, centrum kongresowe, salę balową, parking na 3000 samochodów i węzeł komunikacyjny, który ułatwi transport do tej części miasta.
Program centrum wystawienniczo-kongresowego podzielony jest na trzy równoległe pasma. Po stronie północnej znajduje się podłużna hala wystawiennicza, której długość wynosi niemal 700 m. Na południu zaś umieszczono centrum kongresowe oraz strefę komunikacyjną, w której skład wchodzi parking oraz przystanki.
O swoim projekcie biuro OMA myśli jako o fizyczną barierą pomiędzy miastem, a znajdującymi się w okolicy terenami wiejskimi. Położona na skraju Tuluzy inwestycja ma być elementem równoważącym rozwój zarówno miasta, jak i lokalnych wsi. Aby to uwidocznić, miejsca pomiędzy budynkami zagospodarowano tak, by stworzyły wyraźne połączenia między galerią a krajobrazem.
„MEETT nie jest tylko projektem budynku, ale prawdziwą miejską maszyną. Zarówno monumentalna, jak i subtelna, będzie nową bramą do Tuluzy” – możemy przeczytać w opisie projektu. „Plan generalny jest inspirowany wydajnością otaczającej go infrastruktury, otwartością i horyzontalnością wiejskiego krajobrazu prowansalskiego oraz imponującymi rozmiarami sąsiednich hangarów; każdy z poszczególnych budynków jest zaprojektowany jako wyjątkowa, funkcjonalna i elastyczna maszyna” – mówi Chris van Duijn z OMA.
Współcześni architekci i projektanci, podobnie jak przedstawiciele innych zawodów zaangażowanych społecznie, coraz częściej odchodzą od tradycyjnych materiałów budowlanych, takich jak beton, na rzecz powrotu do drewna. Surowiec ten, pozyskiwany w etyczny sposób, nie tylko pozwala na tworzenie zrównoważonych projektów architektonicznych, ale również jest niezwykle estetyczny – drewniane budynki sprawiają wrażenie przytulnych i bliskich naturze, a co za tym idzie, przyjaznych dla człowieka. Tę ideę przyjęli również twórcy nowego budynku, który już wkrótce dołączy do kompleksu szwajcarskiego „parku innowacji”.
Studio DROM we współpracy ze studiem Strelka KB, zakończyły projekt renowacji placu Azatlyk w mieście Nabierieżnyje Czełny w Rosji. Stary, pamiętający czasy Związku Radzieckiego plac został przekształcony w tętniącą życiem, kolorową i wielofunkcyjną przestrzeń publiczną.
Studio Laboratorium Architektury przedstawia kolejną nietypową realizację. Oddane niedawno do użytku przyjazne podróżnym Centrum Przesiadkowe w Żorach ma zmienić powszechne postrzeganie dworców jako miejsc ponurych, niechlujnych i źle zorganizowanych.
Dwie nowe koncepcje powstały w konsultacji z mieszkańcami miasta, sprzedawcami i radą osiedla. Czy przypadną do gustu poznaniakom?
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.