Majamaja. Chatka w Helsinkach

Majamaja. Chatka w Helsinkach

Majamaja, zdj. Pekka Littow

Architekt Pekka Littow przedstawia niezwykły projekt domków letniskowych, które zapewnią użytkownikom maksymalne oderwanie od codziennego, pędzącego z wielką prędkością życia i pozwolą na ponowne połączenie z naturą. Kompleks, nazwany Majamaja, znajduje się na skalistym wzniesieniu w okolicach wybrzeża Helsinek.

Całość projektu Majamaja będzie składać się z pięciu domków, skonstruowanych z pomocą fińskiej sklejki świerkowej i brzozowej. Oprócz tych miniaturowych hoteli, w kompleksie znajdzie się również sauna, która umili czas wynajmującym domki. Wykonane z pokrytego czarną farbą drewna chatki będą zasilane z głównej sieci elektrycznej, na dachach zaś znajdą się panele słoneczne, które zapewnią dodatkowe, niezależne źródło energii.

Majamaja, zdj. Pekka Littow

 

Architektom zależało na zachowaniu minimalistycznego designu. Dzięki ograniczonym bodźcom wewnątrz chatki, goście będą mogli skupić się na jej malowniczym otoczeniu. Wewnątrz znajduje się sypialnia, niewielka kuchnia, łazienka oraz toaleta. Wiele elementów – na przykład aneks kuchenny – da się złożyć lub ukryć, tworząc w ten sposób dodatkową przestrzeń.

Majamaja, zdj. Pekka Littow

 

„Majamaja da gościom możliwość oderwania się od codziennych zajęć, pozwoli im na empiryczne doświadczenie zrównoważonego życia, bez konieczności uciekania bardzo daleko od centrum miasta. […] Przez ten projekt chciałem udowodnić, że mała architektura, wyposażona w przyjazną środowisku technologię może zastąpić wielkie kompleksy wypoczynkowe czy nawet sieci hoteli” – mówi odpowiedzialny za projekt Pekka Littow.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.