Mars Dune Alpha

Mars Dune Alpha

Mars Dune Alpha, zdj. ICON / BIG

Bjarke Ingels Group we współpracy z NASA i ICON przedstawiają Mars Dune Alpha, ośrodka badawczego, który zapewni komfortowe miejsce do życia i pracy dla astronautów na Marsie. Mierząca 1700 stóp kwadratowych struktura, która obecnie znajduje się w fazie budowy w Johnson Space Center w Houston, została wydrukowana w 3D.

Jak twierdzą twórcy projektu, jest on przełomowym krokiem, który przybliża nas do kolonizacji Marsa. Siedlisko składa się z czterech kwater dla załogi umieszczonych na jednym końcu, przestrzeni do pracy i analizy, stacji medycznych i stanowisk uprawy żywności.  Architekci zadbali o to, aby elementy wyposażenia były ruchome i łatwe do dostosowania do swoich potrzeb i estetyki. Każde pomieszczenie ma również możliwość dopasowania oświetlenia, natężenia dźwięku i temperatury, co da astronautom swobodę w organizowaniu przestrzeni według własnego uznania.

Mars Dune Alpha, zdj. ICON / BIG

 

„Jest to siedlisko najlepiej symulujące oryginalne warunki Marsa, jakie kiedykolwiek zbudowali ludzie. Mars Dune Alpha ma służyć bardzo konkretnemu celowi – przygotowaniu ludzi do życia na innej planecie. Chcieliśmy opracować możliwie najwierniejsze warunki, co pomoże spełnić marzenie ludzkości o teraformacji innych planet. Wykonanie siedliska w technice 3D dodatkowo pokazało nam, że technika ta jest jednym z czynników, które pomogą ludzkości udać się na Księżyc i Marsa, i pozostać tam” — mówi Jason Ballard, dyrektor generalny ICON.

Mars Dune Alpha, zdj. ICON / BIG

 

Mars Dune Alpha jest częścią programu badawczego NASA Crew Health and Performance Exploration Analog (CHAPEA).

Mars Dune Alpha, zdj. ICON / BIG

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.