Miasto–las. Ekologiczny projekt w Meksyku

Miasto–las. Ekologiczny projekt w Meksyku

Smart Forest City Cancun to innowacyjny projekt inteligentnego zielonego miasta autorstwa włoskiego architekta Stefano Boeriego.

Ekologiczne i nowoczesne rozwiązania

Smart Forest City Cancun to projekt miasta o powierzchni niemal 560 hektarów, które pomieści 130 tysięcy mieszkańców. W mieście znajdą się placówki edukacyjne, biurowce, banki, galerie handlowe. Co więc odróżni je od innych miast?

eko-miasto-boeri-3
Smart Forest City Cancun, zdj. Stefano Boeri

Po pierwsze, SFCC ma być miejscem samowystarczalnym i ekologicznym. Panele fotowoltaiczne, własne źródła wody i ekologiczne uprawy roślin będą w tym mieście normą. Podobnie jak samochody elektryczne, które mają być jedyną dozwoloną opcją na ulicach.

eko-miasto-boeri-4
Smart Forest City Cancun, zdj. Stefano Boeri

Po drugie, wszechobecne pasy zieleni i rozległe parki zostaną obsadzone ponad 7,5 milionami gatunków roślin. Nie tylko skwery będą służyć miastu za płuca. Dachy oraz elewacje budynków również zostaną pokryte roślinami, dzięki czemu miasto pochłonie 116 000 ton szkodliwego dwutlenku węgla.

eko-miasto-boeri-5
Smart Forest City Cancun, zdj. Stefano Boeri

SFCC jest kolejnym przykładem na to, że działania na rzecz ochrony planety oraz zdrowia zamieszkujących ją ludzi coraz częściej interesują architektów i designerów. Projekt miasta-lasu zdaje się być architektonicznym przedsięwzięciem dorastającym do wymagań czasów, w których żyjemy.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.