Miejsca spotkań. Serpentine Pavilion po raz dwudziesty

Miejsca spotkań. Serpentine Pavilion po raz dwudziesty

Pawilon przed Serpentine Gallery, zdj. Counterspace

Serpentine Pavilion zostanie otwarty po raz dwudziesty. Tegoroczna konstrukcja została zaprojektowana przez zespół studia Counterspace z Johannesburga, pod kierownictwem architektki Sumayyi Vally. Obiekt stanie przed londyńską galerią Serpentine już 11 czerwca tego roku.

Jak mówią odpowiedzialni za projekt architekci, tegoroczna propozycja „analizuje kwestię dawnych i obecnych miejsc spotkań, które dawały i dają mieszkańcom Londynu poczucie sprawczości i przynależności”. Elementy pawilonu nakładają się na siebie i współistnieją ze sobą, przedstawiając podnoszone tematy w różnorodnym świetle. Wystawie będzie towarzyszyć ścieżka dźwiękowa pod tytułem Listening to the City, stworzona przez takich artystów jak Ain Bailey czy Jay Barnard. Muzyka wprowadzi odwiedzających w odpowiedni nastrój i przybliży historie bardziej i mniej znanych londyńskich miejsc spotkań.

Pawilon przed Serpentine Gallery, zdj. Counterspace

„Zarówno moja praktyka, jak i ten pawilon, koncentrują się na wzmacnianiu więzi i owocnej współpracy z wieloma różnymi głosami płynącymi z wielu różnych historii; fascynują nas tematy tożsamości, wspólnoty, przynależności i gromadzenia się. Miniony rok uwidocznił potrzebę rozważenia właśnie tych kwestii, a także dał mi przestrzeń do refleksji nad niesamowitą hojnością społeczności, która były i jest integralną częścią tego pawilonu” – mówi Sumayya Vally.

Sumayya Vally
Sumayya Vally, zdj. Justice Mukheli

Projekt, który ma zostać otwarty 11 czerwca, przybliży odwiedzającym sylwetki miejsc kultu, rynków, restauracji, księgarni i lokalnych instytucji kulturalnych, które są szczególnie istotne dla społeczności imigrantów dzielnic takich jak Brixton, Hoxton, Hackney, Tower Hamlets, Edgware Road czy Notting Hill. Oprócz samego pawilonu głównego, w całym mieście zostaną zainstalowane przestrzenie związane z wystawą, aby wspierać nawiązywanie więzi międzyludzkich przez mieszkańców Londynu.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.