Mikrokamienica z Nagrodą Roku SARP

Mikrokamienica z Nagrodą Roku SARP

zdj. BXB

Mikrokamienica to mały budynek mieszkalny w Krakowie zaprojektowany przez Bogusława Barnasia z BXB studio. Budynek ten zdobył Nagrodę Roku SARP 2023, która jest przyznawana polskim architektom za wybitne osiągnięcia. Co w projekcie Mikrokamienicy urzekło jury konkursu?

Budynek ten - jak mówią członkowie sądu konkursowego - został wyróżniony za doskonałe wykorzystanie trudnej i wąskiej działki, co pokazuje, że ograniczona przestrzeń nie musi być przeszkodą w tworzeniu atrakcyjnej architektury. Jego elastyczność i zmienność przestrzeni oraz inteligentny układ funkcjonalny pozwalają na dostosowanie się do potrzeb użytkowników. Mimo niewielkich rozmiarów, budynek ten może być dostosowany zmieniających się potrzeb rynku mieszkaniowego stosunkowo niskim kosztem. Estetycznie wyróżnia się on dynamiczną fasadą z minimalistycznymi detalami i zaskakującym światłocieniem. Charakterystycznym elementem elewacji jest cegła, nawiązująca do tradycyjnego budownictwa, i sprawiająca, że budynek nabiera nieco przytulności.

zdj. BXB

 

Mikrokamienica to mały mieszkalny o powierzchni zabudowy wynoszącej tylko 70 m kw. Został zbudowany na wąskiej działce znajdującej się pośród innych budynków, infranstruktury i terenów zielonych. Jego elastyczność i zmienność reprezentowane są nie tylko przez dynamiczną fasadę, ale także przez inteligentny układ funkcjonalny, który pozwala na dostosowanie się do zmieniających się potrzeb użytkowników. Budynek ten może być dostosowany do kilku różnych wariantów funkcjonalnych bez konieczności ingerencji w konstrukcję nośną. Może on pełnić funkcję domu jednorodzinnego z garażem czterostanowiskowym, otwartą strefą dzienną i strefą nocną na piętrze, dwóch niezależnych apartamentów z własnymi balkonami, a także bloku z pięcioma lokalami, przestrzenią komercyjną oraz czterema mikroapartamentami.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.