Modernizm w nowym wydaniu. Dom J., Wrocławski projekt studia STOPROCENT
Modernizm w nowym wydaniu. Dom J., Wrocławski projekt studia STOPROCENT
Dom J, zdj. STOPROCENT Architekci
Modernizm. Styl architektoniczny, który wciąż wzbudza w odbiorcach silne emocje. Jedni zachwycają się jego prostotą i dosadnością, drudzy zarzucają mu brak gracji, ociężałość i chłód. Nie da się jednak zaprzeczyć, że jest to styl, który w ogromnym stopniu wpłynął na współczesną architekturę, która właśnie jemu zawdzięcza prostotę i minimalizm. Architekci ze studia STOPROCENT w swoim najnowszym projekcie domu jednorodzinnego sięgają jeszcze głębiej do istoty modernizmu i reinterpretują jego charakterystyczne cechy w duchu współczesnej estetyki.
Pomysł wykorzystania do projektu modernistycznych elementów narodził się podczas analizy kontekstu, w którym znajduje się działka. Wrocław znany jest bowiem z wyjątkowej architektury, z której znaczna część pochodzi właśnie z tego okresu. Dom w istocie wydaje się monumentalny i solidny, jego kubatura jest surowa, a kolory elewacji utrzymane w stonowanej, kamiennej kolorystyce.
Dom J, zdj. STOPROCENT Architekci
Aby dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń działki i zapewnić mieszkańcom nieco większy obszar ogrodu za domem, architekci postanowili rozbudować dom wzdłuż, rozmieszczając jego podstawowe funkcje na trzech kondygnacjach. Pierwsza, podziemna, zmieści garaż i pomieszczenia gospodarcze. Na parterze znajdą się salon i kuchnia, zaś na ostatnim piętrze – druga kondygnacja salonu i sypialnie. Kondygnacje oddzielają funkcję od siebie, a jednocześnie otwierają i spajają dom, pozwalając mieszkańcom za interakcje niezależnie od tego, w której jego części akurat się znajdują.
Studio Zaha Hadid Architects ujawniło projekt 36-piętrowego budynku o nazwie Murray Road. Inwestycja stanie w samym sercu dzielnicy biznesowej w Hongkongu, na miejscu dawnego wielopoziomowego parkingu. Do stworzenia kształtów i struktur składających się na całość bryły zainspirował architektów motyw tradycyjnych chińskich orchidei.
Londyńskie studio architektury Boano Prišmontas stworzyło prefabrykowane „domowe biuro” z drewna, które można zbudować w ciągu jednego dnia. Projekt powstał w odpowiedzi na wciąż rosnącą liczbę osób pracujących w domu z powodu pandemii koronawirusa. My Room in the Garden powstał w ramach Peckham Design Trail podczas tegorocznego London Design Festival.
Kaplica Rothko, znana z serii abstrakcyjnych obrazów uznanego malarza Marka Rothko, otworzy swoje podwoje już za kilka miesięcy. Odwiedzający będą mieli okazję skorzystać z nowych obiektów, takich jak park czy pensjonat.
Studio architektoniczne theMAAK zaprezentowało nową instalację w ramach programu Design & Make w Kapsztadzie w Południowej Afryce.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.