Modułowa szkoła Valentino Gareriego

Modułowa szkoła Valentino Gareriego

Projekt szkoły, zdj. Valentino Garieri

Włoski architekt Valentino Gareri zaproponował projekt zbudowanego z prefabrykowanych modułów budynku szkoły dla krajów afrykańskich. Projekt zakłada niskie koszty powstania i utrzymania, co jest bardzo ważne we wspieraniu rozwijających się krajów.

Valentino Gareri, założyciel Sydney Valentino Gareri Architectural Atelier, stworzył modułowy prototyp samowystarczalnego budynku szkoły, wykonanego z zastosowaniem lokalnych, afrykańskich materiałów i technik budowlanych. Gareri czerpie inspirację ze sztuki i architektury ludowej Afryki.

Wszystkie sale lekcyjne i pomieszczenia główne rozmieszczone są wokół wewnętrznego dziedzińca, który jest doskonałym miejscem do relaksu, zabawy i dodatkowej nauki. Każdy pomieszczenie to moduł, zdolny pomieścić 25-osobową klasę. „Budynek jest otoczony modułowymi elementami o trójkątnej geometrii. Mają one również funkcję konstrukcyjną i zapewniają podparcie dla dachu” - mówi Valentino Gareri.

Projekt szkoły, zdj. Valentino Garieri

„Każdy element zawiera skrzynię, w której może rosnąć roślinność. Za pomocą krat drucianych rozkłada się na dachu, zapewniając trwałą osłonę przeciwsłoneczną i zmniejszając wewnętrzne ogrzewanie budynku. Panele fotowoltaiczne i słoneczne można instalować na każdym trójkątnym module i wytwarzać energię elektryczną” – dodaje architekt.

Projekt szkoły, zdj. Valentino Garieri

Trójkątne elementy działają również jako kolektory wody deszczowej. Pod każdą skrzynią sadzarki znajduje się bowiem zbiornik na wodę. Każdy moduł może zebrać łącznie 1 metr sześcienny wody deszczowej, którą można ponownie wykorzystać do nawadniania roślinności i utrzymania higieny w budynku –w kuchni i łazienkach.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.