Modułowe szkoły od OMA. Nowy projekt dla Amsterdamu

Modułowe szkoły od OMA. Nowy projekt dla Amsterdamu

zdj. Studio A. Kwaadrat/OMA

Nowy projekt OMA i Circlewood ma na celu stworzenie modułowego systemu szkół z drewna dla miasta Amsterdam. System ten ma umożliwić elastyczne projektowanie i dostosowywanie szkół do różnych potrzeb i wymagań. Moduły mają być wykonane z drewna, a ich projekt maksymalnie ułatwi montaż i demontaż. Projektanci twierdzą, że dzięki temu systemowi szkoły będą mogły być budowane szybciej i taniej niż wcześniej.

Według Davida Gianottena z OMA, projekt modułowych szkół nie tylko rozwiąże część problemów urbanistycznych miasta, ale również zainspiruje innych twórców do projektowania elastycznych i zrównoważonych budynków publicznych. Gianotten dodaje również, że “system modułowy pozwala na szybsze i tańsze budowanie szkół, co jest szczególnie ważne w obliczu rosnącej liczby uczniów w mieście”. System ten ma również na celu zwiększenie zrównoważonego rozwoju w mieście Amsterdam poprzez wykorzystanie drewna jako materiału budowlanego. Drewno jest materiałem odnawialnym i przyjaznym dla środowiska, co czyni go idealnym materiałem do budowy szkół.

Elastyczność projektu pozwoli na natychmiastowe dostosowanie go dynamicznie zmieniających się potrzeb uczniów, trendów architektonicznych i metod nauczania. Projekty z drewna, choć wydają się miłą odmianą od betonowych budynków, które zdominowały krajobraz miejski, mają jednak swoje minusy. Coraz częściej wśród znawców architektury i twórców pojawiają się głosy wyrażające obawy o bezpieczeństwo użytkowników drewnianych budynków - materiał ten, jak powszechnie wiadomo, jest znacznie bardziej narażony na zajęcie się ogniem niż inne dostępne materiały budowlane. 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.