Most do zaświatów. Betonowy projekt czeskich architektów

Most do zaświatów. Betonowy projekt czeskich architektów

zdj. Jakub Skokan and Martin Tůma / BoysPlayNice

W czeskim miasteczku Vrapice powstał most, który, jak twierdzą architekci, „łączy świat żywych i umarłych”. Tajemniczości dodaje fakt, że wykonana z betonu konstrukcja stanęła nad strumykiem otoczonym lasem.

Ondřej Císler z Aoc Architekt i Petr Tej z Instytutu Kloknera w Pradze zaprojektowali most nad potokiem Dřetovice w Vrapicach nieopodal Kladna w Czechach.  Fakt tego, że rzeczka oddziela wioskę od pobliskiego cmentarza, był dla projektantów inspiracją do odwołania się do koncepcji mostu - bramy między światem żywych i zaświatami.

AOC_Lavka_BoysPlayNice_005
zdj. Jakub Skokan and Martin Tůma / BoysPlayNice

Sam projekt charakteryzuje się prostotą i subtelnością, nieco kontrastującą z masą konstrukcji i materiałami użytymi do jej wykonania. Most powstał z trzech ton barwionego ciemnym pigmentem betonu nowej generacji, odpowiednio wzmacnianego i odpornego na zamarzanie. Mimo to, doskonale wpisuje się w otaczające go środowisko naturalne, będąc nie tylko ułatwieniem dla odwiedzających cmentarz ludzi, ale także dziełem sztuki nowoczesnej.

AOC_Lavka_BoysPlayNice_014
zdj. Jakub Skokan and Martin Tůma / BoysPlayNice

źródło: archdaily.com

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.