Most-ogród w Paryżu

Most-ogród w Paryżu

The Green Line w Paryżu, zdj. Vincent Callebaut Architectures

Firma Vincent Callebaut Architectures stworzyła projekt Green Line, prototyp ekologicznego mostu-ogrodu, który  „wytwarza własną energię ze źródeł odnawialnych, przetwarza własne odpady i ścieki oraz optymalizuje swoje potrzeby dzięki technologiom informacyjno-komunikacyjnym”. Propozycja VCA ma połączyć wioskę Bercy z dzielnicą Masséna w Paryżu.

Architekci są przekonani, że ich projekt wesprze zarówno rozwój miasta i pobliskich wiosek, jak i zadba o świadomość i edukację ekologiczną mieszkańców Paryża. Most nad Sekwaną, dzięki elastycznym przestrzeniom, które łatwo będzie dostosować do aktualnych potrzeb i pomysłów, będzie - według twórców – obiektem ze wszech miar ponadczasowym.

The Green Line w Paryżu, zdj. Vincent Callebaut Architectures

 

Most Green Line stworzy dodatkową przestrzeń rolniczą między Parc de Bercy na prawym brzegu Sekwany i Jardins Abbé-Pierre-Grands-Moulins na lewym. Wewnątrz przejrzystej struktury znajdą się szklarnie, mieszczące ogródki warzywne i owocowe. Łączna powierzchnia uprawianej wewnątrz mostu ziemi będzie wynosić ok. 3500 metrów kwadratowych. Według obliczeń twórców projektu, ogrody wyprodukują 25 kilogramów żywności na metr kwadratowy rocznie, co daje łączną sumę aż 87 500 kilogramów! Wewnątrz konstrukcji znajdą się również sale lekcyjne i szkoleniowe, centrum badawcze, laboratoria i restauracje serwujące dania przyrządzone ze składników z ekologicznych upraw.

The Green Line w Paryżu, zdj. Vincent Callebaut Architectures

 

Architekci zadbali o to, by ich z pozoru trudny do wykonania i drogi w utrzymaniu projekt nie obciążał zanadto środowiska. Most jest w dużej mierze samowystarczalny, dodatkowo spełni funkcję swoistego „korytarza różnorodności biologicznej”, a także „płuc miasta”, pochłaniając część pozostającego w powietrzu dwutlenku węgla.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.