Mother. Pod strzechą Matki Ziemi

Mother. Pod strzechą Matki Ziemi

Mother, zdj. Charles Emerson

Heather i Ivan Morison zaprezentowali instalację „Mother” – prototyp krytej strzechą altanki dla zwiedzających rezerwat przyrody Wicken Fen w hrabstwie Cambridge. Projektując, artyści inspirowali się stogami siana, będącymi stałym elementem letniego krajobrazu tej części Anglii. Słomiane chatki mają za zadanie chronić spacerowiczów przed deszczem i wiatrem, a także… działać terapeutycznie.

Schronienie w sianie

Heather i Ivan, designerzy ze studia Morison, chcieli zbadać, w jaki sposób można wykorzystać świat przyrody do poprawy zdrowia człowieka. Para została zainspirowana książką Nature Cure autorstwa Richarda Mabey’a, w której pisarz wykazuje zbawienny wpływ obcowania z krajobrazem wsi na stany depresyjne.

mother-thatched-hut-studio-morison_dezeen_2364_col_2-1704x1151
Mother, zdj. Charles Emerson

„Instalacja oferuje przestrzeń do refleksji nad niepokojącymi sprawami, może również uspokoić umysł, który ma okazję skupić się na prostych cechach materialnych dzieła oraz cechach otaczającego go krajobrazu” – powiedział Ivan Morison.

mother-thatched-hut-studio-morison_dezeen_2364_col_5-1704x2665
Mother, zdj. Charles Emerson

Kształt i proporcje konstrukcji zostały oparte na tradycyjnych belach siana. Spadzisty szczyt tworzy dach z niewielkim okienkiem na szczycie. Konstrukcja do złudzenia przypomina tradycyjne, spoczywające na polach stogi. Po bliższym przyjrzeniu się można jednak dostrzec podłużne otwory, które zapraszają do wejścia do środka i oddaniu się refleksji.

mother-thatched-hut-studio-morison_dezeen_2364_col_7-1704x1093
Mother, zdj. Charles Emerson

Artyści, znani z traktowania struktur architektonicznych jako formy sztuki, zbudowali okrągłą ramę dla konstrukcji, używając drewna z własnego lasu w północnej Walii. Do skonstruowania strzechy zatrudnili natomiast wykwalifikowanego miejscowego rzemieślnika, szczególnie związanego z rezerwatem Wicken Fen.

„Mother” została zamówiona przez Wysing Arts Center w ramach regionalnego programu artystycznego o nazwie New Geographies, którego celem jest sprowadzanie dzieł sztuki współczesnej do nietypowych miejsc we wschodniej Anglii.

mother-thatched-hut-studio-morison_dezeen_2364_hero-1704x959
Mother, zdj. Charles Emerson

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.