Mukaab. Gigantyczny sześcian w centrum Rijadu

Mukaab. Gigantyczny sześcian w centrum Rijadu

Mukaab

Rząd Arabii Saudyjskiej ogłosił plany budowy 400-metrowego wieżowca w kształcie sześcianu o nazwie Mukaab w centrum Rijadu. Budynek powstanie w ramach planu Murabba, mającego na celu ożywić lokalną architekturę i kulturę.

Mukaab ma powstać na północny zachód od centrum Rijadu. Inwestycja o całkowitej powierzchni 19 kilometrów kwadratowych jest nazywana „nowym centrum” stolicy Arabii Saudyjskiej. Konstrukcja będzie miała 400 metrów wysokości, co czyni ją najwyższym wieżowcem w mieście, i 400 metrów długości z każdej strony.

Mukaab

 

Budynek w kształcie sześcianu zostanie pokryty mozaiką nakładających się na siebie trójkątnych form, nawiązujących do nowoczesnego stylu architektonicznego Najdi. Wewnątrz znajdą się setki sklepów, dziesiątki atrakcji kulturalnych i turystycznych, a także rozciągające się na całą wysokość budynku atrium. W murach Mukaab znajdzie się również miejsce dla instytucji edukacyjnych, teatru i muzeum.

Mukaab

 

Projekt był krytykowany za wpływ na środowisko i domniemane łamanie praw człowieka. Podobne kontrowersje otaczają Neom, drugą z wielkoskalowych inwestycji podejmowaną przez rząd Arabii Saudyjskiej. Aktywiści na rzecz praw człowieka nawołują do architektów, inwestorów i wykonawców, aby dobrze przemyśleli swoje zaangażowanie w przedsięwzięcie, i rozważyli jego skutki dla zatrudnionych przy budowie pracowników.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.