NORD Architects i BBP Architekter dla szkoły w Kopenhadze

NORD Architects i BBP Architekter dla szkoły w Kopenhadze

Szkoła w Meatpacking w Kopenhadze, zdj. NORD Architects i BBP Architekter

Studia architektoniczne NORD Architects i BBP Arkitekter wygrały konkurs na projekt nowej szkoły publicznej w jednej z najbardziej zabudowanych dzielnic Kopenhagi. Głównym wyzwaniem dla architektów było stworzenie budynku, który wpasuje się w gęsto tkaną strukturę architektoniczną dzielnicy, jednocześnie prezentując sobą najwyższy poziom artystyczny.

Dzielnica Meatpacking w Kopenhadze, słynąca z historii produkcji mięsa, wyróżnia się białymi, prostymi budynkami w stylu modernistycznym. Nowy projekt ma jednocześnie wtapiać się w kontekst otoczenia i dodawać do niego nowe, interesujące elementy. Szkoła publiczna, której projekt przedstawiły studia NORD i BBP, zostanie zbudowana na rogu jednej z ulic, co w dużym stopniu narzuciło autorom projektu jego ostateczny kształt. Nie bez znaczenia było także dziedzictwo obszaru, w którym powstanie. Jednym z głównym założeń szkoły jest edukacja w tematach zdrowego trybu życia, świadomego odżywania się, rolnictwa. Na dachu szkoły znajdą się ogrody warzywne i owocowe, dzięki czemu uczniowie będą mogli nauczyć się, jaką drogę przebywa jedzenia, aby trafić na nasze talerze.

Szkoła w Meatpacking w Kopenhadze, zdj. NORD Architects i BBP Architekter

 

„Osadzenie nowej szkoły w tym modernistycznym otoczeniu stworzy otwarte i tętniące życiem środowisko edukacyjne, w którym miasto i szkoła mieszają się. Bardzo interesujące i potrzebne jest dopasowanie programu szkoły do tego konkretnego kontekstu” – mówi Morten Gregersen z NORD Architects.

Szkoła w Meatpacking w Kopenhadze, zdj. NORD Architects i BBP Architekter

 

„Projekt wspiera ideały szkoły - elastyczność i otwartość, poprzez połączenie przestrzeni przeznaczonych do spokojnej nauki z licznymi przestrzeniami warsztatowymi wewnątrz i na zewnątrz budynku. Szkoła jest ogólnodostępna i zaprojektowana z myślą o optymalnym zagospodarowaniu przestrzeni dla potrzeb różnych użytkowników” – dodaje Eva Jarl Hansen z BBP Arkitekter.

Szkoła w Meatpacking w Kopenhadze, zdj. NORD Architects i BBP Architekter

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.