Nadświdrzański szyk w projekcie studia 89 stopni

Nadświdrzański szyk w projekcie studia 89 stopni

Dom pod Warszawą, zdj. 89 stopni

Pracownia 90 stopni prezentuje wyjątkowy projekt domu jednorodzinnego, który już wkrótce stanie na zalesionej działce w okolicach Warszawy. W wizji architektów nowoczesny styl budynku łączy się z niegdyś popularnym w regionie stylem nadświdrzańskim.

Już pierwsza wizyta na działce dała jasną wskazówkę, na co zwrócić szczególną uwagę — wiekowe drzewa i leśny klimat działki. Układ funkcjonalny domu, wszystkie otwarcia i kierunki zostały podporządkowane widokowi na otoczenie i próbie zatarcia granicy między wnętrzem a zewnętrzem. Stworzenie harmonii między przyrodą a architekturą było priorytetem zarówno dla nas, jak i dla inwestorów” – opowiadają architekci ze studia 89 stopni.

Dom pod Warszawą, zdj. 89 stopni

 

Styl budynku nawiązuje do stylu nadświdrzańskiego, nie znaczy to jednak, że architekci podjęli próbę dokładnego odwzorowania dawnych elementów. Wręcz przeciwnie, projekt reinterpretuje tradycyjne elementy architektoniczne, pozostając jednocześnie niezwykle nowoczesnym i praktycznym. Posiadłość składa się z czterech połączonych ze sobą brył zwieńczonych szpiczastymi dwuspadowymi dachami. Dom został pokryty ciemnymi deskami drewnianymi, dzięki czemu wpisuje się w tajemniczy klimat porośniętej starymi drzewami działki.

Dom pod Warszawą, zdj. 89 stopni

 

Uwagę przyciąga duże przeszklenie znajdujące się w salonie domu. To rozwiązanie pozwoli mieszkańcom na bycie blisko natury nawet wtedy, gdy nie będą chcieli opuścić domu. „Naszym założeniem było pozostawić przeszklenie parteru bez dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Elementami nośnymi są żelbetowe tarcze na wysokość dwóch kondygnacji tworzące ściany salonu. Samo przeszklenie parteru jest też szersze niż faktyczna szerokość salonu — dzięki temu z zewnątrz mamy wrażenie, że połowa parteru to przeszklony kubik. Fakt, że nad salonem mamy jedynie odkrytą więźbę, a nie pełną kondygnację nadaje lekkości, ale również ułatwia rozwiązanie konstrukcji w tym miejscu” – opowiadają architekci.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.