Najstarszy kompleks mieszkaniowy obchodzi 500. urodziny
Najstarszy kompleks mieszkaniowy obchodzi 500. urodziny
NEXT500, zdj. MVRDV
MVRDV i Fugger Foundation świętują 500. rocznicę projektu budowy Fuggerei, najstarszego na świecie kompleksu mieszkaniowego. Obchody rocznicy zostały uświetnione budową specjalnego pawilonu oraz projektem Fuggerei of the Future.
Obchody 500. urodzin pierwszego osiedla mieszkaniowego, które znajduje się w Augsburgu w Niemczech, potrwają aż pięć tygodni. W ich ramach zorganizowane zostaną panele dyskusyjne oraz wydarzenia architektoniczne, które zaprezentują historię Fuggerei, a także przedstawią nowe idee i tendencje w architekturze mieszkalnej.
NEXT500, zdj. MVRDV
Istotnym elementem obchodów jest budowa pawilonu NEXT500, zaprojektowanego przez studio architektoniczne. We wnętrzu budynku znajdują się wizualizacje i plany dotyczące Fuggerei przyszłości – trzy propozycje kompleksów Fuggerei, które miałyby stanąć w trzech różnych miejscach globu. Projektując, architekci obrali za punkt wyjścia charakterystyczną budowę historycznego osiedla, nazwaną przez nich Kodem Fuggerei, i starali się przełożyć ją na współczesny język architektoniczny, wychodząc naprzeciw potrzebom dzisiejszego użytkownika.
NEXT500, zdj. MVRDV
Osiedle Fuggerei powstało w 1521 roku. Zostało ufundowane przez kupca Jakoba Fuggera, który zdecydował się zainwestować w cenowo przystępne dla kupców i najemców mieszkalnictwo zbiorowe. Idea tanich mieszkań inspiruje i porusza do dziś, zwłaszcza w dobie postępującego kryzysu mieszkaniowego, przeludnionych miast oraz ocieplenia klimatu. Część architektów i urbanistów upatruje szans na zmniejszenie skali tych zjawisk właśnie w tworzeniu tanich i zrównoważonych budynków mieszkalnych.
Firma Foster + Partners ujawniła projekt nowego wieżowca przy 270 Park Avenue, który stanie się siedzibą firmy JPMorgan Chase. 60-piętrowa wieża ma być największą na świecie wieżą zasilaną energią odnawialną pozyskiwaną z hydroelektrowni w stanie Nowy Jork. Konstrukcja została zaprojektowana zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i użytkowania.
Japońska praktyka architektoniczna SANAA prezentuje projekt budynków Uniwersytetu Bocconi w Mediolanie. Inwestycja powstała na przylegających do oryginalnego kampusu uniwersyteckiego terenach przemysłowych. W nowych budynkach swoją siedzibę będzie miał Wydział Zarządzania. Znajdą się w nich również centrum sportowe i akademik.
Bezdomność jest problemem, którego obywatele wysoko rozwiniętych, dostatnich państw nie chcą zauważać. Na całym świecie żyją jednak setki tysięcy osób pozbawionych dachu nad głową, a wśród nich znajdują się także dzieci i młodzież. Pozbawieni opieki, środków do życia i pomocy psychologicznej młodzi ludzie nie mają szans na edukację i godny start w dorosłość. Walcząca z problemem bezdomności organizacja Unfuse zaprasza mianowanych architektów oraz studentów architektury i projektowania do udziału w konkursie na projekt schroniska młodzieżowego Safehouse.
Studio Fletcher Priest Architects wygrało międzynarodowy konkurs na projekt nowego zespołu apartamentów w Hamburgu. Wizja architektów nawiązuje estetyką do lokalnego producenta fortepianów Steinway & Sons.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.