Najwyższy drewniany budynek w Ameryce Północnej od Icon Architects

Najwyższy drewniany budynek w Ameryce Północnej od Icon Architects

191-199 College Street, zdj. Icon Architects

Studio Icon Architects przedstawiło projekt 90-metrowej drewnianej wieży w Toronto w Kanadzie, która po ukończeniu stanie się najwyższym budynkiem w Ameryce Północnej. Projekt nazwany 191-199 College Street jest zgodny z planem władz miasta, które dążą do przekształcenia kanadyjskiego miasta w centrum niedrogich mieszkań.

Jak mówią twórcy budynku, zaoferuje on miastu wysokiej jakości przestrzenie publiczne, a także otworzy przed nim nowe możliwości biznesowe. Budowa drewnianej wieży pomieści około 400 niedrogich lokali na wynajem, dzięki czemu przyczyni się do minimalizowania skutków kryzysu mieszkaniowego.  31-piętrowa drewniana wieża, która miałaby stanąć w bezpośrednim sąsiedztwie miejskiego uniwersytetu, zastąpi kilka budynków starszej daty. Obiekt nie będzie wykorzystany jedynie do celów mieszkalnych, jego pozostała część będzie przeznaczona na wynajem dla firm i startupów.

191-199 College Street, zdj. Icon Architects

 

Projekt elewacji obejmuje zakłada użycie palet Building Integrated Photovoltaics (BIPV), które są wytrzymałą i lekką okładziną z warstwą fotowoltaiczną. Odblaskowa fasada będzie podejmować grę ze światłem, dzięki czemu budynek będzie zmieniał swoje oblicze w zależności od pory dnia i natężenia światła słonecznego.

191-199 College Street, zdj. Icon Architects

 

Wygląda na to, że twórcy projektu 191-199 College Street będą musieli poczekać na zatwierdzenie go przez radę miasta. Prawo budowlane Ontario nie zezwala bowiem na budowę drewnianych konstrukcji, których wysokość przekracza 12 pięter. Przykłady z całego świata pokazują jednak, że myślenie o wieżach z drewna zmienia się, a twórcy prawa budowlanego są coraz bardziej skłonni tworzyć nowe przepisy dotyczące drewnianych budynków wielokondygnacyjnych, wiedząc, że są one przyszłością zrównoważonego budownictwa.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.