Najwyższy na świecie drewniany budynek powstanie w Szwajcarii

Najwyższy na świecie drewniany budynek powstanie w Szwajcarii

Rocket&Tigerli, zdj. Schmidt Hammer Lassen

Duńskie studio Schmidt Hammer Lassen ujawniło projekt 100-metrowego bloku mieszkalnego w Szwajcarii, który po ukończeniu zyska miano najwyższego na świecie drewnianego budynku. Pokryty terakotą Rocket&Tigerli powstanie na dawnym terenie przemysłowym w mieście Winterthur niedaleko Zurychu.

Obiekt będzie się składać z czterech brył o różnej wysokości – jedna z nich osiągnie wysokość aż 100 metrów, co uczyni Rocket&Tigerli najwyższym na świecie budynkiem z drewna, pobijając bym rekord ustanowiony przez Mjøstårnet, który osiągnął ponad 85 metrów wysokości. Rdzeń konstrukcyjny i system nośny skonstruowane z masywnego drewna, zostały opracowane we współpracy z firmą budowlaną Implenia i szwajcarską uczelnią ETH Zurich.

Rocket&Tigerli, zdj. Schmidt Hammer Lassen

Wewnątrz budynku znajdą się mieszkania, akademiki, restaurację, powierzchnie handlowe, sky bar i hotel. Obiekty będą połączone zielonym placem z alejami, które zachęcą użytkowników do spędzania czasu na zewnątrz. Każdy z czterech bloków zostanie wykończony w inny sposób, aby zwiększyć poczucie oryginalności i przynależności użytkowników każdego z nich.

Rocket&Tigerli, zdj. Schmidt Hammer Lassen

 

„Zrobiliśmy serię zdjęć analitycznych, aby zobaczyć, jak ten budynek będzie wyglądał w konfiguracji z innymi wysokimi budynkami w mieście. Ponadto chcieliśmy stworzyć punkt orientacyjny, który uzupełniłby panoramę Lokstadt” – mówią twórcy budynku.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.