National Juneteenth Museum. Studio BIG dla równości rasowej w USA
National Juneteenth Museum. Studio BIG dla równości rasowej w USA
National Juneteenth Museum, zdj. BIG
Studio architektoniczne BIG zaprezentowało swój projekt National Juneteenth Museum w Fort Worth w Teksasie, które upamiętni emancypację zniewolonych mniejszości rasowych i narodowych w Stanach Zjednoczonych.
W zaprojektowanym przez znane studio architektoniczne muzeum znajdą się galerie, centrum przedsiębiorczości, hala gastronomiczna oraz teatr. W dostosowaniu budynku do potrzeb społeczności pomogło praktyce BIG studio architektoniczne KAI Enterprises, działające na rzecz równości rasowej w USA.
National Juneteenth Museum, zdj. BIG
Muzeum, które ma zostać zbudowane w dzielnicy Southside w Fort Worth, będzie zarządzane przez Opal Lee – adwokatkę i działaczkę społeczną, szczególnie zasłużoną dla mniejszości rasowych. Konstrukcja o powierzchni 50 000 stóp kwadratowych (4645 metrów kwadratowych) będzie miała kształt prostokątnego namiotu z sześcioma dwuspadowymi wejściami. Wierzchołki dachów nad wejściami zbiegają się w centrum budynku, tworząc kształt gwiazdy – symbol siły i nadziei.
National Juneteenth Museum, zdj. BIG
„Muzeum łączy historyczne dwuspadowe sylwetki domów z wystającymi werandami, tworząc przestrzeń do nauki, zawierania wspólnoty i kontemplacji. […] Gwiazda reprezentuje nowy rozdział dla Afroamerykanów patrzących w przyszłość, która przyniesie im sprawiedliwość i równość” – mówią twórcy projektu.
W świecie pełnym konfliktów warto zrobić krok wstecz i spróbować na nowo zdefiniować architektoniczne przestrzenie jako miejsca, które wtapiają się w naturę, stając się jej symbiotyczną częścią, zamiast kontrolować ją i zmieniać. Konkurs Blurring Boundaries zbierze projekty „zakamuflowanych” obiektów architektonicznych.
Liczba Ukraińców, którzy uciekli przed wojną do krajów zachodniej Europy, wzrosła do 5 milionów. Wojenni uchodźcy, którzy doświadczyli przemocy i przebyli długą drogę w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia, potrzebują prywatności i przestrzeni dla siebie. Na tę potrzebę odpowiadają architekci ze studia Shiberu Ban, którzy przy pomocy wolontariuszy i działaczy lokalnych zainstalują przegrody w centrach uchodźców w Ukrainie, Polsce, Francji, Słowacji i innych krajach europejskich.
Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji międzynarodowego konkursu architektonicznego The HOME Competition. Zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego, który spełni wymagania współczesnej rodziny. Wielkość i lokalizacja inwestycji jest dowolna – organizatorzy pozostawiają uczestnikom swobodę, by ci mogli udowodnić, że są wyposażeni w kreatywność i umiejętność zrozumienia potrzeb inwestora, tak ważne w pracy architekta.
Trzy szklane wieże powstaną na krzyżowaniu ulic Mickiewicza i Dąbrówki. Za projekt odpowiadają architekci z zespołu Cavatina Holging.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.