National Juneteenth Museum. Studio BIG dla równości rasowej w USA

National Juneteenth Museum. Studio BIG dla równości rasowej w USA

National Juneteenth Museum, zdj. BIG

Studio architektoniczne BIG zaprezentowało swój projekt National Juneteenth Museum w Fort Worth w Teksasie, które upamiętni emancypację zniewolonych mniejszości rasowych i narodowych w Stanach Zjednoczonych.

W zaprojektowanym przez znane studio architektoniczne muzeum znajdą się galerie, centrum przedsiębiorczości, hala gastronomiczna oraz teatr. W dostosowaniu budynku do potrzeb społeczności pomogło praktyce BIG studio architektoniczne KAI Enterprises, działające na rzecz równości rasowej w USA.

National Juneteenth Museum, zdj. BIG

 

Muzeum, które ma zostać zbudowane w dzielnicy Southside w Fort Worth, będzie zarządzane przez Opal Lee – adwokatkę i działaczkę społeczną, szczególnie zasłużoną dla mniejszości rasowych. Konstrukcja o powierzchni 50 000 stóp kwadratowych (4645 metrów kwadratowych) będzie miała kształt prostokątnego namiotu z sześcioma dwuspadowymi wejściami. Wierzchołki dachów nad wejściami zbiegają się w centrum budynku, tworząc kształt gwiazdy – symbol siły i nadziei.

National Juneteenth Museum, zdj. BIG

 

„Muzeum łączy historyczne dwuspadowe sylwetki domów z wystającymi werandami, tworząc przestrzeń do nauki, zawierania wspólnoty i kontemplacji. […] Gwiazda reprezentuje nowy rozdział dla Afroamerykanów patrzących w przyszłość, która przyniesie im sprawiedliwość i równość” – mówią twórcy projektu.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.