Naturalna pętla od CROX

Naturalna pętla od CROX

San Jose Ring, zdj. CROX

Praktyka architektoniczna CROX zaprojektowała nietuzinkowy park dla San Jose w Kalifornii. Ten przełomowy projekt, nazwany San Jose Ring, czyli Pierścieniem San Jose, zadziwia obserwatorów okrągłą formą.

Jak mówią architekci, ich wizja została zainspirowana dorobkiem architektonicznym Lina Congrana, oraz widoczną w niej wyraźnie ideą jedności i ciągłości. Budynek przypominający gigantyczną, nieregularną pętlę, symbolizuje połączenie na dwóch płaszczyznach – materialno-duchowej, nawiązując do odwiecznej relacji człowieka z naturą, oraz artystycznej, łącząc w sobie elementy sztuki rzeźbiarskiej, architektonicznej oraz architektury krajobrazu.  

San Jose Ring, zdj. CROX

 

Jak mówią twórcy projektu, jest on niezwykłą możliwością dla San Jose na zmianę oblicza miasta u progu nowego stulecia. Budynek, będący w założeniu współczesnym dziełem sztuki, a pełniący przy okazji funkcję użytkową, opiera się na ideach „jedności świata, szacunku dla środowiska i dążenia do globalnej integracji”. Będzie również doskonałym miejscem spotkań dla przedstawicieli lokalnych społeczności, a dzięki starannemu zagospodarowaniu terenu stworzy możliwość relaksu na łonie natury.

San Jose Ring, zdj. CROX

 

Przygotowując futurystyczną wizję, zespół pragnął zmienić strukturę i charakter miasta za pomocą różnorodnych elementów architektury. W trakcie procesu projektowania architekci przyjrzeli się się lokalnym lasom, jeziorom, głazom, a także pustyniom i równinom, w poszukiwaniu inspiracji. Dzięki umiejętności wnikliwej obserwacji i dobremu smakowi, koniecznemu do przełożenia języka natury na język architektoniczny, projektantom udało się stworzyć miejsce pozostające w wyjątkowej bliskości z naturą, a jednocześnie stwarzające nowe możliwości dla mieszkańców miasta.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.