Praktyka architektoniczna CROX zaprojektowała nietuzinkowy park dla San Jose w Kalifornii. Ten przełomowy projekt, nazwany San Jose Ring, czyli Pierścieniem San Jose, zadziwia obserwatorów okrągłą formą.
Jak mówią architekci, ich wizja została zainspirowana dorobkiem architektonicznym Lina Congrana, oraz widoczną w niej wyraźnie ideą jedności i ciągłości. Budynek przypominający gigantyczną, nieregularną pętlę, symbolizuje połączenie na dwóch płaszczyznach – materialno-duchowej, nawiązując do odwiecznej relacji człowieka z naturą, oraz artystycznej, łącząc w sobie elementy sztuki rzeźbiarskiej, architektonicznej oraz architektury krajobrazu.
Jak mówią twórcy projektu, jest on niezwykłą możliwością dla San Jose na zmianę oblicza miasta u progu nowego stulecia. Budynek, będący w założeniu współczesnym dziełem sztuki, a pełniący przy okazji funkcję użytkową, opiera się na ideach „jedności świata, szacunku dla środowiska i dążenia do globalnej integracji”. Będzie również doskonałym miejscem spotkań dla przedstawicieli lokalnych społeczności, a dzięki starannemu zagospodarowaniu terenu stworzy możliwość relaksu na łonie natury.
Przygotowując futurystyczną wizję, zespół pragnął zmienić strukturę i charakter miasta za pomocą różnorodnych elementów architektury. W trakcie procesu projektowania architekci przyjrzeli się się lokalnym lasom, jeziorom, głazom, a także pustyniom i równinom, w poszukiwaniu inspiracji. Dzięki umiejętności wnikliwej obserwacji i dobremu smakowi, koniecznemu do przełożenia języka natury na język architektoniczny, projektantom udało się stworzyć miejsce pozostające w wyjątkowej bliskości z naturą, a jednocześnie stwarzające nowe możliwości dla mieszkańców miasta.
Kagawa National Gymnasium w Japonii, zaprojektowane przez znanego architekta Kenzo Tange, zostanie zburzone. Zgodnie z decyzją władz miasta Takamatsu, obecna struktura nie spełnia już wymogów bezpieczeństwa, a koszty renowacji okazały się zbyt wysokie.
Mieszkańcy wielkich miast mogą narzekać na wszechobecny tłok, gwar i nieznośną prędkość życia. Alternatywą dla tych, którzy mogą sobie na to pozwolić, jest przeprowadzka do tak zwanej „sypialni miasta”. Takie rozwiązanie pozwala jednocześnie na uczestniczenie w życiu metropolii i odpoczynek w zacisznym otoczeniu natury. Na te potrzeby odpowiada dom pod Poznaniem projektu Tomasza Mielczyńskiego. Położony nieopodal parku narodowego dom zapewni mieszkańcom maksimum kontaktu z naturą bez konieczności rezygnacji z wielkomiejskiego stylu życia.
Organizatorzy konkursu Floor Plan Battle, organizacja Non Architecture Competitions, ogłosili kolejną edycję tego wyjątkowego wydarzenia. Ci, którzy jeszcze nie słyszeli o tym konkursie, mogą być nieco zdziwieni jego nietuzinkową formułą. Na opracowanie koncepcji i sporządzenie projektu architektonicznego uczestnicy będą mieli bowiem 48 godzin.
Rozstrzygnięto konkurs na projekt projekt miejskich uli we Wrocławiu. Wybrana spośród ponad ponad dziewięćdziesięciu innych propozycja urzeka prostotą.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.