Nauka na chłodno. Kooperacja architektów dla British Antarctic Survey

Nauka na chłodno. Kooperacja architektów dla British Antarctic Survey

Discovery Building, zdj. Hugh Broughton Architects, Ramboll with NORR and Turner & Townsend

Rozpoczęto budowę obiektu Discovery Building dla stacji badawczej British Antarctic Survey na Antarktydzie. Budowla została zaprojektowana przez grupę współpracujących ze sobą biur architektonicznych: Hugh Broughton Architects, Rambol with NORR oraz Turner & Townsend. Nowatorski projekt jest pierwszym, który na tak dużą skalę wykorzystuje technologie ochrony przed śniegiem i wiatrem.

Specjaliści od chłodu

Discovery Building nie jest pierwszym zetknięciem studia HBA z projektowaniem i budową w trudnych warunkach zimnej i wietrznej Antarktydy. Projektanci mają na swoim koncie kilka podobnych realizacji, w tym centra badawcze dla Brazylii, Korei Południowej, Hiszpanii i Nowej Zelandii. Nie po raz pierwszy ich drogi krzyżują się również z British Antarctic Survey – na ich zlecenie wykonali już bowiem mobilny ośrodek badawczy.

rothera-research-station-british-antarctic-survey-hugh-broughton-architects_dezeen_2364_col_0-1704x1258
Budowa Discovery Building na Antarktydzie, zdj. dezeen.com

„Ten najnowocześniejszy obiekt wesprze naukowców, którzy badają wpływ zmian klimatu na naszą planetę, dążąc do znalezienia rozwiązań, które będą wspierać nasze perspektywy na przyszłość” – mówi o nowym przedsięwzięciu Hugh Broughton, dyrektor HBA. W swoich wypowiedziach architekt zwraca również uwagę na inny aspekt powstającej realizacji – aspekt estetyczny. „Cieszymy się, że jesteśmy częścią dynamicznego zespołu współpracującego z BAS przy realizacji projektu, który będzie ważnym krokiem w rozwoju architektury Antarktydy”.

Walka z wiatrem

Discovery Building zostanie wyposażony w szereg nowoczesnych technologii, które pozwolą naukowcom prowadzić badania nad Antarktydą bez martwienia się o ewentualne usterki budynku. Jednym z ważniejszych rozwiązań zastosowanych w tym projekcie jest deflektor wiatru, który zostanie umieszczony wzdłuż linii dachu, dzięki czemu z łatwością będzie można kierować ruchem powietrza nad budynkiem, nie dopuszczając do gromadzenia się zwałów śniegu. Monofoniczny dach i ściany DB będą wykonane z metalowych paneli w kolorze jasnoniebieskim. Barwa ta nie została wybrana przypadkowo – architekci tłumaczą, że pomoże zmniejszyć ilość uszkodzeń konstrukcji powodowanych promieniowaniem UV.

rothera-research-station-british-antarctic-survey-hugh-broughton-architects_dezeen_2364_hero_2-1704x959
Discovery Building, zdj. Hugh Broughton Architects, Ramboll with NORR and Turner & Townsend

Dwupiętrowy obiekt będzie zawierał obszary organizacji wypraw, magazyn, przestrzeń medyczną, biura, warsztaty oraz pomieszczenia rekreacyjne. Projekt zakłada także stworzenie wieży kontrolnej z 360-stopniowym widokiem na stację oraz zbudowanie pasa startowego dla pojazdów latających.

źródło: dezeen.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.