Nie żyje Edward Cullinan

Nie żyje Edward Cullinan

Ted Cullinan, zdj. Edward Cullinan Architects

Nagrodzony RIBA Royal Gold Medal brytyjski architekt zmarł we śnie w wieku 88 lat.

Edward “Ted” Cullinan studiował architekturę na Cambridge University oraz University of California. Po ukończeniu nauki dołączył do studia Denys Lasdun and Partners. Spuścizna architekta obejmuje takie budynki jak Fountains Abbey Visitor Center czy (nominowany do nagrody Stirling w roku 2002) Weald and Downland Gridshell.

ted-cullinan-dies-88_dezeen_2364_col_0-1704x905
Fountains Abbey Visitor Centre, zdj. Edward Cullinan Architects

Cullinan był nie tylko doskonałym praktykiem architektury, ale i cenionym wykładowcą. Kształtował młodych architektów w murach uczelni takich jak The Bartlett, Sheffield University, MIT i University of Edinburgh.

cullinan 2
Centre for Mathematical Sciences w Cambridge, zdj. Dmitry Tonkonog

„Wiadomość, że Ted Cullinan zmarł we śnie w poniedziałek, jest dla nas trudna do przyjęcia […] Założyciel naszej praktyki był prawdziwym wzorem do naśladowania dla wszystkich architektów. Już 60 lat tem projektował z myślą o zmianach klimatycznych, prezentując szerokie spojrzenie na praktykę architektoniczną, którą postrzegał jako akt społeczny” – mówi współpracownik architekta.

ted-cullinan-dies-88_dezeen_2364_col_1-1704x1012
Weald and Downland Gridshell, zdj. Edward Cullinan Architects

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.