Nie żyje Fruto Vivas. Architekt zmarł w wieku 94 lat

Nie żyje Fruto Vivas. Architekt zmarł w wieku 94 lat

Fruto Vivas, zdj. El Diario

Wenezuelski architekt José Fructoso Vivas, lepiej znany jako Fruto Vivas, zmarł w Caracas we wtorek, 23 sierpnia. Znany ze swoich projektów takich jak Mauzoleum Czterech Żywiołów, dążył do integracji człowieka z naturą.

Urodzony w Táchira, Vivas był jednym z najbardziej uznanych architektów w Wenezueli, nie tylko ze względu na swoje projekty architektoniczne, ale także ze względu na swoją pracę dydaktyczną. W 1987 roku otrzymał Narodową Nagrodę Architektury Wenezueli, a w 2014 roku Iberoamerykańską Nagrodę Architektury za wyjątkowe podejście do „architektury i urbanistyki mające na celu poprawę jakości życia obywateli”.

Zadaniem, przed którym stoimy jako architekci, jest służenie tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Chcę zwrócić uwagę kolegów: architektura nie może nas wzbogacać, ale raczej dawać ludziom szczęście” – mówił architekt.

Architekt podejmował współpracę z największymi nazwiskami w branży. Współpracował m.in. z Oscarem Niemeyerem przy projekcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Caracas oraz z hiszpańskim architektem Eduardo Torroją w projekcie klubu Táchira. Zbudował także wenezuelski pawilon na Hannover Expo w 2000 roku: 18-metrowy trójwymiarowy kwiat, który stał się drugim najczęściej odwiedzanym pawilonem na wystawie.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.