Nie żyje Gottfried Böhm

Nie żyje Gottfried Böhm

Gottfried Böhm, zdj. David Klammer

Gottfried Böhm, pierwszy niemiecki architekt, który otrzymał nagrodę Pritzkera, zmarł w wieku 101 lat. O śmierci architekta doniosły dzienniki „Deutsche Welle” i „WDR”.

Gottfried Böhm, urodzony w rodzinie architektów, w 1920 roku rozpoczął pracę w firmie ojca. Przedtem ukończył on studia w Technische Hochschule w Monachium i na Akademii Sztuk Pięknych. Na jego twórczość szczególnie wpłynęły projekty Waltera Gropiusa i Miesa van der Rohe, a także styl architektoniczny jego ojca. Do lat 50. Gottfried Böhm pracował w Europie i Stanach Zjednoczonych, aby w 1955 powrócić do Kolonii i przejąć firmę ojca po jego śmierci.

„Gottfried odszedł od ekspresjonistycznego stylu swojego ojca Dominika, wprowadzając do niego formalizm za pomocą czystych, geometrycznych powierzchni, często wykonanych z czerwonej cegły z małymi elementami szklanymi. Stożki, piramidy i cylindry ułożone na górze jedno z drugim tworzą jasną i bezpośrednią reprezentację sacrum” – pisze o twórczości architekta Isabella Baranyk.

Böhm otrzymał Nagrodę Pritzkera w 1986 roku, stając się pierwszym pochodzącym z Niemiec architektem, który otrzymał to wyjątkowe wyróżnienie. Do najbardziej znanych obiektów projektu zmarłego architekta należą Kościół w Neviges, ratusz Bensberger i Muzeum Diecezjalne, a także kościół São Luiz Gonzaga w Brusque w Brazylii.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.