Nie żyje Gyo Obata

Nie żyje Gyo Obata

Gyo Obata, zdj. Washington University of St Louis

Gyo Obata, amerykański architekt pochodzenia japońskiego, współzałożyciel firmy architektonicznej HOK z St Louis, zmarł w wieku 99 lat. O śmierci Obaty 8 marca 2022 roku poinformowała w sieci jego praktyka.

Obata jest znany z projektów takich jak kaplica Priory w opactwie Saint Louis czy National Air and Space Museum w Waszyngtonie. Budynek Galleria, który powstał w Houston według projektu Obaty, była jednym z pierwszych wielopoziomowych centrów handlowych ze strefą rekreacyjną i udogodnieniami, na przykład lodowiskiem.

Architekt odpowiadał za projekty budynków dla organizacji religijnych i edukacyjnych, a także lotnisk, choćby tych w St Louis i Rijadzie. Obata był jednym z pierwszych zwolenników zrównoważonego projektowania. Od najwcześniejszych lat pracy twórczej projekty architekta charakteryzowały się efektywnym wykorzystaniem materiałów i poszukiwaniem połączeń z naturalnym środowiskiem.

„Innowacyjne rozwiązania projektowe Gyo ukształtowały wiele istotnych budynków kulturalnych i społecznych, które spełniają wymagania funkcjonalne, jednocześnie tworząc wyjątkowe i niepowtarzalne przestrzenie publiczne” – dodała praktyka HOK.

Gyo Obata był synem dwójki japońskich artystów, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Kształcił się na Washington University w St Louis – jednej z niewielu wówczas szkół architektury, które przyjmowały japońsko-amerykańskich studentów. Obata współpracował z takimi architektami jak Minoru Yamasaki i Eliel Saarinen, oraz ze studiem Skidmore, Owings & Merrill. W 1995 Obata wraz z Georgem Hellmuthem i Georgem Kassabaumem założył firmę HOK. Firma realizowała swoje projekty w całych Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.