Nie żyje James Steward Polshek

Nie żyje James Steward Polshek

James Steward Polshek, zdj. Don Hogan Charles/The New York Times

James Stewart Polshek, partner założyciel studia James Stewart Polshek Architect, które z biegiem czasu zmieniło się w Ennead Architects, zmarł w wieku 92 lat. Architekt pozostawił po sobie wiele wyjątkowych projektów, które na nowo zdefiniowały architekturę użytku publicznego.

Projekty stanowiące spuściznę zmarłego architekta są opisywane przez krytyków jako skromne i funkcjonalne, bardziej niż na efekcie wizualnym i tymczasowych trendach, skupiające się na wygodzie użytkownika i społecznej roli architektury, Kluczowe projekty zrealizowane przez Polshek obejmują renowację i renowację nowojorskiej Carnegie Hall, budowę Rose Center for Earth and Space w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, Park Prezydencki im. Williama J Clintona oraz Narodowe Muzeum Historii Żydów Amerykańskich w Filadelfii.

Architekt spełniał się również jako dydaktyk, swoich studentów ucząc pełnego empatii i zrozumienia podejścia do projektowania przestrzeni publicznych. Architekt został odznaczony wieloma tytułami i nagrodami dla najbardziej zasłużonych twórców architektury i urbanistyki.

„Prawdziwe znaczenie architektury polega na jej umiejętności rozwiązywania problemów ludzkich, a nie stylistycznych. Budynek jest zbyt trwały i ma zbyt duży wpływ na życie publiczne i komfort osobisty, aby mógł być projektowany jako sztuka w miejscu publicznym” – mówił o swoim podejściu do architektury pożytku publicznego James Polshek.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.