Nie żyje Richard Rodgers

Nie żyje Richard Rodgers

Rogers na tle swojego najbardziej znanego projektu, Centrum Pompidou w Paryżu

Richard Rogers, uznany i nagradzany architekt pochodzenia brytyjsko-włoskiego, zmarł w wieku 88 lat w Londynie. 

Richard Rogers w trakcie trwającej wiele dekad kariery architektonicznej został laureatem najważniejszych nagród i odznaczeń w branży. Otrzymał Nagrodę Pritzkera, Royal Gold Medal, AIA Gold Medal oraz Praemium Imperiale for Architecture. Jego studio dwukrotnie zdobyło nagrodę Stirling Prize – za projekt lotniska Barajas w 2006 roku oraz za Maggie's Centre w Londynie trzy lata później.

Urodzony we Włoszech architekt odebrał wykształcenie na prestiżowej uczelni Yale, a po ukończeniu studiów wraz z z Fosterem, Wendy Cheeseman i Su Brumwell (swoją przyszłą żoną) zdecydował się założyć studio architektoniczne Team 4, którego znakiem rozpoznawczym było zainteresowanie architekturą high-tech. Po kilku latach zespół rozpadł się, co popchnęło małżeństwo Rogersów do założenia własnej firmy, Richard + Su Rogers Architects. Architekt współpracował również z włoskim architektem Renzo Piano przy najbardziej znanym projekcie Centrum Pompidou w Paryżu. W latach 70. architekt założył Richard Rogers Partnership - firmę, która w 2007 roku została przemianowana na Rogers Stirk Harbour + Partners.

Do najważniejszych projektów Rogersa należą Millenium Dome, budynek Senedd, Terminal 5 Heathrow, apartamenty One Hyde Park, NEO Bankside, The Leadenhall Building, 3 World Trade Center w Nowym Jorku i International Towers Sydney. Ostatni projekt Rogersa to galeria w winnicy Château La Coste w południowej Francji, której budowa została ukończona w tym roku.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.