Roca One Day Design Challenge
Firma Roca zaprasza młodych architektów, studentów i projektantów do udziału w jednodniowym wyzwaniu Roca One Day Design Challenge. Uczestnicy będą musieli wykazać się umiejętnością pracy pod presją czasu.
Gyo Obata, amerykański architekt pochodzenia japońskiego, współzałożyciel firmy architektonicznej HOK z St Louis, zmarł w wieku 99 lat. O śmierci Obaty 8 marca 2022 roku poinformowała w sieci jego praktyka.
Obata jest znany z projektów takich jak kaplica Priory w opactwie Saint Louis czy National Air and Space Museum w Waszyngtonie. Budynek Galleria, który powstał w Houston według projektu Obaty, była jednym z pierwszych wielopoziomowych centrów handlowych ze strefą rekreacyjną i udogodnieniami, na przykład lodowiskiem.
Architekt odpowiadał za projekty budynków dla organizacji religijnych i edukacyjnych, a także lotnisk, choćby tych w St Louis i Rijadzie. Obata był jednym z pierwszych zwolenników zrównoważonego projektowania. Od najwcześniejszych lat pracy twórczej projekty architekta charakteryzowały się efektywnym wykorzystaniem materiałów i poszukiwaniem połączeń z naturalnym środowiskiem.
„Innowacyjne rozwiązania projektowe Gyo ukształtowały wiele istotnych budynków kulturalnych i społecznych, które spełniają wymagania funkcjonalne, jednocześnie tworząc wyjątkowe i niepowtarzalne przestrzenie publiczne” – dodała praktyka HOK.
Gyo Obata był synem dwójki japońskich artystów, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Kształcił się na Washington University w St Louis – jednej z niewielu wówczas szkół architektury, które przyjmowały japońsko-amerykańskich studentów. Obata współpracował z takimi architektami jak Minoru Yamasaki i Eliel Saarinen, oraz ze studiem Skidmore, Owings & Merrill. W 1995 Obata wraz z Georgem Hellmuthem i Georgem Kassabaumem założył firmę HOK. Firma realizowała swoje projekty w całych Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji.
Firma Roca zaprasza młodych architektów, studentów i projektantów do udziału w jednodniowym wyzwaniu Roca One Day Design Challenge. Uczestnicy będą musieli wykazać się umiejętnością pracy pod presją czasu.
Pine Nut Cabane to pokryty palonymi domek na południu Francji, którego przeznaczeniem jest zapewniać prywatność, ciszę i spokój jej właścicielom. Rodzina, która zleciła projekt, poszukiwała miejsca, które mogłoby pełnić funkcję pracowni malarskiej, noclegu w otoczeniu natury i miejsca na rodzinne spotkania.
Duńska firma architektoniczna TREDJE NATUR w ścisłej współpracy z firmami Entasis, Matter by Brix i MOE opracowała projekt nowej dzielnicy o powierzchni 40 hektarów w Bergen w Norwegii. Inwestycja ma na celu ożywienie lokalnych terenów i przywrócenie ich do użytku.
Choć decyzja o wyborze reprezentantów Polski na La Biennale zapadła jeszcze w roku 2019, postanowiliśmy przypomnieć sylwetki artystów, którzy już za parę miesięcy pokażą światu, że architektura w Polsce istnieje i ma się dobrze.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.