Niecodzienny sukces polsko-niemieckiego teamu designerów. Projekt pobił ponad 500 konkurentów z całego świata

Niecodzienny sukces polsko-niemieckiego teamu designerów. Projekt pobił ponad 500 konkurentów z całego świata

Materiały NY Design Awards

Organizator New York PRODUCT DESIGN AWARDS ogłosił wyniki tegorocznej edycji nagród. Na konkurs napłynęło ponad 500 prac z całego świata. Prestiżowe międzynarodowego Grand Jury przyznało jedną z dwóch głównych nagród - „Product Designer of the Year” – polsko-niemieckiemu grupie projektantów za koncepcję solarnej kolejki SUNGLIDER.

Organizatorzy w piśmie gratulacyjnym podkreślili, że ten proekologiczny projekt swoją odnoszącą się do przyszłości wizjonerską ideą doskonale ustosunkowuje się do problemów teraźniejszości.

Odpowiedzialny za design główny projektant – Piotr Kuczia - podkreśla, że to nagroda dla całego międzynarodowego teamu entuzjastów, którzy od kilkunastu miesięcy nieodpłatnie(!) pracują nad tym futurystycznym projektem.

Choć to nie pierwszy sukces wielokrotnie nagradzanego, działającego w Niemczech polskiego architekta, w jego dorobku ma ona szczególną pozycję: „Niecodziennie ma się okazję pokonać ponad pół tysiąca konkurentów z całego świata. I to w Nowym Jorku!” mówi Kuczia.

Polska część zespołu, pod przewodnictwem Eweliny Gawell z Politechniki Warszawskiej, zajmowała się głównie komputerową parametryzacją modelu, pozwalającą na poszukiwanie optymalnych pod względem technicznym i estetycznym form poszczególnych elementów trasy. Bartek Witkowski z Zabłocia opracował koncepcją graficzną projektu, Alek Pluta z Gdańska przygotował efektowną wizualizację. Niemiecki zespół z Osnabruck skupił się natomiast nad rozwiązaniami produkcyjnymi i organizacyjnymi.

Wszystkich łączy przekonanie, że jest to przełomowa koncepcja podejścia do rozwiązań publicznego transportu zbiorowego.

Zadaszona ogniwami solarnymi kolejka z drukowanymi w 3D wagonikami w całości zaopatrywana jest energią pozyskiwaną na swoich dachach. Sterowana sztuczną inteligencją jest on bezobsługowa. Docelowo więc, podróżowanie nią mogłoby obdywać się całkiem za darmo.

Czy doczekamy się jej w którymś z polskich miast?

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.