Niepewny los rzeźby Marabar

Niepewny los rzeźby Marabar

Marabar, zdj. Elyn Zimmereman Studio

Znana rzeźba Marabar autorstwa amerykańskiej artystki Elyn Zimmerman ma zostać rozebrana. Obiekt od roku 1984 znajduje się przed siedzibą National Geographic w Waszyngtonie.

Wielkoformatowa kamienna rzeźba Marabar, będąca pierwszym tak dużym projektem Zimmerman, została ukończona w 1984 roku. Centralnym punktem dzieła jest prostokątny basen, usytuowany tak, by w wodzie odbijało się pięć granitowych głazów. Projekt, który przez 36 lat zdążył stać się nieodłącznym elementem tak okolicznych budynków, jak i całej dzielnicy miasta, teraz może zostać rozebrany.

Marabar, zdj. Elyn Zimmereman Studio

W kilka lat temu firma National Geographic zleciła studiu Hickok Cole Architects sporządzenie planów przebudowy placu przed oficjalną siedzibą czasopisma. W roku 2019 projekt został złożony u odpowiednich władz i oczekuje na zatwierdzenie. Plany, które mają „zjednoczyć budynek National Geographic odnowionym placem i przebudowaną okolicą, tworząc spójny krajobraz uliczny” nie uwzględniają jednak obecności dzieła sztuki Zimmerman. Jeśli plany zostaną zatwierdzone, rzeźba ulegnie zniszczeniu.

Marabar, zdj. Elyn Zimmereman Studio

W chwili obecnej project Hickok Cole Architects znajduje się w rękach District of Columbia’s Department of Consumer and Regulatory Affairs. Urząd ma za zadanie rozpatrzeć między innymi poprawność planu i jego wpływ na okolicę. W obronie rzeźby stanęła fundacja The Cultural Landscape Foundation, kontaktując się z Historic Preservation Review Board, rządową organizacją, której zadaniem jest ochrona zabytków w stolicy Stanów Zjednoczonych.

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.