Niezwykły pawilon Kengo Kuma and Associates

Niezwykły pawilon Kengo Kuma and Associates

Kithul-ami, zdj. Kengo Kuma & Asocciates

W Bentocie na Sri Lance powstała wyjątkowa konstrukcja projektu Kengo Kuma & Associates. Zbudowany w dużej części z naturalnych surowców pawilon został zaprojektowany na cześć architekta Geoffreya Bawy.

Pawilon autorstwa Kengo Kuma Architects zatytułowany Kithul-ami, został zaprojektowany z okazji stulecia narodzin architekta Geoffreya Bawy. Bawa, który był jednym z najbardziej wpływowych azjatyckich architektów swojego pokolenia, urodził się w roku 1919, a zmarł w 2003. Korzystając z lokalnej winorośli zwanej „kithul”, często stosowanej w tradycyjnym rzemiośle Sri Lanki, Kuma i jego zespół starali się nawiązać do „miękkości” będącej znakiem rozpoznawczym architektury Bawy, ukazując jednocześnie wyjątkowy charakter i kulturę Sri Lanki.

Kithul-ami, zdj. Kengo Kuma & Asocciates

Pawilon, położony w Bentocie, mieście na południowo-zachodnim wybrzeżu Sri Lanki, został zbudowany z kithul i stalowej siatki – dzięki dodatkowi metalowemu pawilon będzie bardzo trwały.

Kithul-ami, zdj. Kengo Kuma & Asocciates

„Pod względem morfologicznym unikaliśmy w dużym stopniu ostrości i prostoliniowości; zamiast tego szukaliśmy amorficznej formy przypominającej ciągłą wstążkę”, wyjaśniają architekci. „W ten sposób powstał delikatnie scentralizowany pomnik, otaczający i obejmujący ludzi znajdujących się w środku”. Geometria wstążki spełnia ograniczenie produkcyjne „pojedynczej zakrzywionej powierzchni” – dodają.

źródło: designboom.com

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.